Буквално дни, след като ГЕРБ и ДПС /Пеевски/ отново овладяха управлението на Североизточното държавно предприятие /СИДП/, започна чистка в горските и ловни стопанства. Масовите смени засилват подозренията, че се правят заради предстоящите парламентарни избори.
Мастодонтът СИДП управлява 18 горски и ловни стопанства в четири области в Североизтока. В много от тези територии Горското е почти единственият работодател за местните хора. Така че който управлява СИДП, има огромно влияние и може да бъде мощна машина за контролиран вот, защото в предприятието работят близо 1 000 души на трудов договор/991 според последния публикуван доклад на СИДП за 2022 г./. А в малките общини, след назначените вървят и гласовете на техните семейства.
На 11 юли служебният земеделски министър Георги Тахов изненадващо освободи целия Управителен съвет /УС/ на СИДП, назначен от правителството на Николай Денков. Отстранените трима членове на борда заемаха длъжностите след конкурс и имаха 5-годишен мандат за управление. Без никакви мотиви и обяснения, те бяха уволнени, а на тяхно място бяха назначени хора, свързани с ГЕРБ и ДПС /Пеевски/.
Начело на управителния съвет застана Илтер Бейзатов, бивш депутат от ГЕРБ и син на изключително близкия до Бойко Борисов Бейзат Яхя. На практика Бейзатов наследи поста на баща си, тъй като Яхя управляваше директорския борд на СИДП повече от 10 години при правителствата на ГЕРБ. Изпълнителен директор на предприятието стана Ивелин Тодоров, който според служители в Горското е от „квотата“ на ДПС–Пеевски. Със същата „квота“ се свързва и третият член на борда Айсел Мустафова.
Така три месеца преди предстоящите парламентарни избори, управлението на могъщата структура СИДП беше върнато в ръцете на ГЕРБ и ДПС /Пеевски/, а първата реакция на работещите в горските стопанства беше: Готвят се за избори!
Предприятието е основен лост за влияние в обслужваните територии, тъй като осигурява не само прехраната на близо 1000 служители, но и дървата за огрев на хората малките населени места.
От СИДП зависят и десетки фирми за дърводобив, с които предприятието сключва договори. А назначените в тях секачи обикновено получават премии точно в навечерието на избори. Което може да се тълкува и като скрит платен вот, но формално всичко е законно – частните фирми дават бонуси на хората си, а пък съвпадението с изборите се обяснява с чиста случайност.
Кои са сменените горски шефове?
Буквално дни след назначаването на новия УС на СИДП, започнаха уволнения на директори на горски и ловни стопанства. От пресцентъра на предприятието няма нито дума за масовите смени на горски шефове. Впрочем, от пресцентъра на СИДП и от пресцентъра на земеделското министерство и до днес няма отговор на въпросите на „За истината“ за смените в управителния съвет.
Кои са уволнените директори на стопанства стана ясно, след като депутатът от Демократична България Стела Николова зададе парламентарен въпрос на земеделския министър за поголовните кадрови смени в СИДП.
В своя въпрос Николова пита служебния министър с какви мотиви са отстранени досегашните членове на директорския борд на СИДП, които са издържали конкурс и са имали 5-годишен мандат за управление. Министър Тахов тотално пренебрегна този въпрос и в писмения си отговор до народния представител не казва нито дума за мотивите за която и да е смяна в СИДП. Министърът само лаконично информира, че съгласно Закона за горите той, като представител на държавата, има право да сменя шефовете на шестте държавни горски предприятия в страната. И посочва, че със своя заповед е освободил стария директорски борд и е назначил нов „с цел постигане на по-ефективно управление на СИДП“.
За назначаването на новия борд пък служебният министър се позовава на правилника за прилагане на Закона за публичните предпрятия, според който при предсрочно прекратяване на договор за управление държавният орган може директно да назначи нов управител до провеждането на конкурс. Тахов посочва, че в шестмесечен срок ще се проведе конкурс за избор на членове на УС на СИДП
Буквално две седмици след назначаването си, новият директор на СИДП Ивелин Тодоров сменя шефовете на три стопанства. На 26 юли са освободени директорите на Държавно горско стопанство /ДГС/ – Върбица инж. Живко Алексиев, на ловно стопанство „Черни лом“ инж. Георги Георгиев и ДГС – Омуртаг инж. Йордан Бейчев. На тяхно място са назначени съответно инж. Сава Савов /ДГС Върбица/ и инж. Симеон Давидков /ДЛС Черни лом/, а Георги Георгиев е прехвърлен в ДГС – Омуртаг.
Смените в горските стопанства продължават и през август. Със заповед от 2 август е освободен инж. Цветелин Миланов като директор на държавно ловно стопанство „Паламара“. За шеф на любимата на Бойко Борисов „Паламара“ е назначен инж. Муса Кязъм.
На същата дата е освободен инж. Петър Железов, директор на горското стопанство в Нови пазар. На негово място е назначен инж. Кемал Вейс.
Съгласно чл. 173 от Закона за горите, всички новоназначени директори отговорят на изискванията за заемане на длъжността и с тях са сключени договори за управление за 5 години, казва министър Тахов.
По наша информация, вече е уволнен и директорът на Горското стопанство в Генерал Тошево. Оказва се, че в рамките на десетина дни са сменени шефовете на една трета от горските и ловни стопанства под шапката на СИДП.
Междувременно редовите горски стражари следят с притеснение непрекъснатите директорски смени. „Ослушваме се накъде духа вятърът, защото издуха ли ни, ще трябва да се изселваме. Тук друга работа няма“, признава горски от малка шуменска община.
Дияна Желязкова
Феодална делиорманска област Шумен. Местен феодал семейство Бейзат. За съжаление на всички с образование и добра професионална характеристика. Съдбата им зависи от лапачите на държавни пари.