Новият творчески сезон за Симфониета-Шумен започна с гастрол на млад италианец – гостува Джузепе Марко Даниеле. Избрал е нашия град за първия си концерт в България. Само на 23 години, този светъл младеж с нищо не издава, че е от южната част на Ботуша. Завършва консерватория в класа на маестро Джакомо Пелегрино, като през това време се утвърждава на национални и международни конкурси по пиано във Венеция, Неапол, Козенца в Италия, свири в Испания, Холандия, Румъния. Посещава майсторски класове на видни музикални педагози в родината си.
С нашите симфоници Джузепе изпълни концерт за пиано и оркестър №3 от Бетовен и така се включи в програмата „Майстори на пианото”, цикъл „Класика и романтизъм”.
Под диригентството на Любомир Денев – син оркестърът свири Симфония №5 от Шуберт. Тя е написана през октомври 1816 г., но публичното й изпълнение е чак на 1 февруари 1873 г. в Лондон, повече от половин век след смъртта на композитора. В нея се чувства все още влиянието на Моцарт.
Шуменските симфоници срещнаха двама велики композитори в концертната си програма. Творили в мизерия, с болести и в унижения от обществените зависимости на своето време, те никога не са се срещали на живо. През 1827 г. Бетовен е изненадан, че Шуберт е написал 500 песни и няколко опери. Той предсказва: „Наистина у Шуберт пламти божествената искра! Този човек ще накара целият свят да заговори за него”. Тежко болен, Бетовен се усамотява, а Шуберт е прекалено стеснителен. Една седмица преди смъртта на великия гений, потресеният Шуберт стои до леглото на болния с приятели. На 26 март 1827 г. на 56 години той затваря очите на поваления от смъртта великан. Три дни по-късно 30 000 души изпращат Бетовен до вечното му жилище в гробището на Веринг край Виена. Най-видните музиканти на Австрия, композитори, диригенти, певци и инструменталисти крачат пред ковчега. Сред факлоносците, съпровождащи погребалното шествие от двете му страни, е и Франц Шуберт. Той пожелал да бъде погребан до Бетовен в същото гробище, което днес се нарича „Парк на Шуберт”. В адски мъки младият творец затваря очи kа 19 ноември 1829 г. А не е навършил още 32 години. На тая възраст Бетовен композира първата си симфония. Цял живот Шуберт е бил разделен от своя кумир Бетовен, който в разговорната си тетрадка /защото е бил глух/, написал: „Хвалят Шуберт много, но казват, че трябвало да се крие”. Но смъртта ги събира…
Без творбите на двамата гениални композитори музикалната класика е немислима. Жалко, че тя не получава достатъчно внимание в Шумен. Концертът започна без обръщение към публиката в началото на творческия сезон, без цветя на сцената и за госта. Да не говорим, че месеци наред културната програма на община Шумен пропуска музикалните четвъртъци на Симфониета за разлика от всички изяви на читалищата в кварталите и селата. В културната панорама липсват концертите на 12 и 26 септември. От три месеца имаме заместник-кмет по култура и е време екипът му да се вземе в ръце. Гафовете стават много! Тази „културна” политика обижда колектива на симфониците и публиката. Помним как под строй екипът на предходния заместник-кмет влезе в концертната зала за юбилея на Владигеров на 14 март 2024 г. Но после не ги видяхме сред зрителите, дори когато гостуваха изпълнители с международна слава. Вероятно нашите управленци са любители на друг стил музика, но не е зле от време на време да идват на концертите на Симфониета-Шумен. Защото се излагаме и пред чужденците с мизерията в залата и с мизерията на духа. Само с асфалт и фонтани няма да стигнем ЕС…
Валентина МИНЧЕВА
Снимка Валентина МИНЧЕВА