В периода 27– 29 септември ще се проведе второто издание на Младежки фестивал „Деца на джаза“ – Шумен, организиран от Общински младежки дом – Шумен в партньорство с радио Jazz FM. Фестивалът се осъществява с подкрепата на Министерство на културата, Община Шумен и с генералното спонсорство на три фирми. Младежки фестивал „Деца на джаза“ си поставя амбициозните цели да участва чрез новаторски подход и интегрирана програма в изграждането на ново поколение музиканти – знаещи, можещи, партниращи си, уважаващи авторитетите и вдъхновени, какато и да допринесе към обучението по музика чрез лекции, упражнения, работилници и срещи с артисти, в които активно въвлича педагози, ученици и студенти, и чрез създаване на общодостъпни образователни ресурси. Фестивалът ще предложи на жителите и гостите на Шумен високостойностна програма от музикални изпълнения и изложби, съобщиха от пресцентъра на Общината.

Всяка година Фестивалът поставя във фокус различен инструмент, провежда обучения, майсторски класове и работилници, представя концерти, поставя акцент върху приноса към националната култура на свързани с Шумен творчески личности, прави синтез с друго изкуство. Обучители са преподаватели във висши училища с активна концертна и звукозаписна дейност. Програмата е организирана в три модула – концертен, обучителен и съпътстваща програма.

В първото издание през 2023 г. във фокус бе пианото.   През 2024 г. темата на Младежки фестивал „Деца на джаза“ е вокалното майсторство. Преподаватели са Вики Алмазиду (Нов български университет) и Марина Господинова (АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив). Те ще изнесат лекции, които ще бъдат заснети и публикувани онлайн, за да се използват като общодостъпен национален ресурс за развитие на вокалните умения, ще водят упражнения, ще изнесат концерти със свои оригинални програми и ще участват в подготовката на галаконцерта. Изявата на Вики Алмазиду ще е свързана с творчеството на Милчо Левиев, ученик на шуменеца Панчо Владигеров. Ще бъде честван приносът и на шуменеца Васил Стефанов, като за него ще разкаже легендата Мими Николова, направила под диригентството му първите си записи. Тя ще проведе среща с учениците в СУ „Сава Доброплодни“.

За осъществяване на пряка връзка с изкуството от най-ранна детска възраст е поканена Живка Шопова, Деница Шопова, които ще представят в джаз аранжименти с квартет песните за деца на Михаил Шопов и Константин Цеков. Те ще се включат в специална програма, която подготвят децата от ДГ „Космонавт“. На тези две срещи са поканени студенти от ШУ „Епископ Константин Преславски“, за да застъпят в педагогическата си практика идеята за изкуство в образованието.

В специален младежки акцент ще бъдат представени дуетни проекти на наследниците на шуменски родове – Анна Янова-Катур и Вилизар Гичев. С участието на програмния директор на Jazz FM Светослав Николов и на награждавания по целия свят автор на хайку Владислав Христов – и двамата от Шумен – ще се проведат литературни занимания с младите таланти на града, които ще напишат диалози и стихове за галаконцерта на вокалистите.

Съвременен поглед към българските песни от 50-те, 60-те и 70-те ще даде в своя диджей сет Стефан Колев, в който ще се включат и изпълнители на живо. Предвидено е съвместно музициране на преподаватели и ученици в джемсешън. За  Шумен като културен център ще разкажат родените тук организатор на „Златният Орфей“ Дариана Генова и вокалистка и вокален педагог Снежина Темелкова. Всички гости ще участват в обща дискусия за комплексността на джазовото изкуство. Ще се обърнем и към творческото наследство на родената в Шумен актриса Жоржета Чакърова.

Обучаващи се през 2024 г. ще бъдат изявилите желание ученици от Шумен и специално поканени млади таланти от НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ – Бургас и НУИ „Добри Христов“ – Варна, както и студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“ и НБУ, ученици от Училище за певци D Stars и др. Фестивалът цели да запознае участниците с различни преподавателски подходи, за да им даде ясна перспектива към следващите стъпки в музикалното им развитие.

Изявилите желание и проявили интерес млади таланти биха могли да заявят своето участие в Обучителния модул и Фестивала, като в срок до 18 ч. на 20 септември  изпратят на електронен адрес jazzfestshumen@gmail.com заявка за участие с кратка автобиография и видео към изпълнение на българска джаз песен или световен джаз стандарт. На 23 септември ще бъде обявено решението на преподавателите.

Всички концерти и събития в съпътстващата програма на Младежки фестивал „Деца на джаза“ Шумен 2024 са с вход свободен.

Коментари

коментар

1 Коментар

  1. Да изродим родната култура с държавни средства. Това се прави от ОБЩИНАТА – Младешкия дом. Всичко българско и родно трябва да бъде променено и забравено в първообраза му. Защо ни е празник на гадулката или гайдата като може празник на завоевателя -ДЖАЗА! Как си представяте с гадулка да се свири джаз? Да погледнем по нов начин музиката от 50-60-70г. казват. Музиката си е такава каквато е и не трябва да променяме нейния първоначален вариант, защото така ще загубим нейния смисъл.

Отзиви

Моля, напишете вашия коментар
Вашето име