Цели ръкави на яз. Тича вече са пресъхнали. Сн. Фейсбук, Боян Ганчев

Министерството на околната среда и водите /МОСВ/ алармира за намаляващия обем на основни водоеми, които осигуряват питейно-битовото водоснабдяване на цели региони.  Девет от общо 52 комплексни язовира, които МОСВ управлява, са с тревожно ниски нива в сравнение с предходни години, съобщава ведомството на сайта си

Към настоящия момент с ниски нива заради липсата на пролетно пълноводие и малък приток са язовирите „Тича“, „Камчия“, „Ястребино“, „Ясна поляна“ „Асеновец“, „Среченска бара“, „Йовковци“, „Калин“ и „Карагьол“, използвани за питейно-битово водоснабдяване, както и „Домлян“, „Пясъчник“, „Тополница“, „Копринка“ и „Жребчево“, които се ползват за напояване.

Ако тенденцията за малък приток към тези язовири се запази, ще има проблеми с питейно-битовото водоснабдяване още през 2025 г. от язовирите „Камчия“ и „Ясна поляна“, а от язовир „Тича“ няма да е гарантирано водоподаването през 2026 г., предупреждава МОСВ. На практика, това означава сух режим по Черноморието, тъй като яз. „Камчия“ водоснабдява Варна и Бургас, а „Ясна поляна“ дава вода на всички населени места на юг от Бургас.  Яз „Тича“ пък осигурява питейно-битовото водоснабдяване на Шумен, Велики Преслав и Търговище

Екоминистерството е предупредило Министерството на регионалното развитие (МРРБ), „Български ВиК холдинг“ и ВиК-операторите за съществуващата опасност и апелира да се предприемат спешни действия за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване на населените места по Южното Черноморие.

МОСВ настоява ВиК операторите да прецизират заявките си за 2025 г., като съобразят всички възможни резервни и алтернативни водоизточници, разрешените лимити в издадените разрешителни и наличните обеми в язовирите. Заради ограничените водни обеми в язовирите, МРРБ е информирано, че следва да предприеме действия за координиране на ВиК операторите за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване на населението, в т.ч. за включване на нови и рехабилитация на стари водоизточници за алтернативно водоснабдяване, както и за съществено намаляване на загубите по ВиК мрежата.

В момента наличният полезен обем на комплексните и значими язовири е общо 2370 млн. м3, което е с 88 млн. м3 по-малко от предходния месец, съобщава МОСВ.  Затова екоминистерството намалява разрешените водни обеми за ноември – предвижда се да се ползват 442,200 млн. м3, което е с 29,552 млн. м3 по-малко от разрешените за октомври обеми.

По отношение на напояването при запазване на тенденцията за малък приток е обезпокоително осигуряването на напояването за напоителен сезон 2025 г. за язовирите „Тича“, „Копринка“, „Жребчево“, „Домлян“, „Тополница“ и „Пясъчник“, предупреждава екоминистерството.

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) и „Напоителни системи“ ЕАД са информирани за състоянието, както и че следва да предприемат действия за рехабилитация на компрометирани и възстановяване на съществуващи напоителни мрежи с цел намаляване на загубите на вода.

Дияна Желязкова

Коментари

коментар

Отзиви

Моля, напишете вашия коментар
Вашето име