С празничен концерт Симфониета-Шумен чества 70 години от създаването на държавната филхармония в града. Сцената грееше от цветя, а за програмата на нашите симфоници се присъединиха ученици от Националното музикално училище „Любомир Пипков” и Националната музикална академия „Панчо Владигеров” в София.
В Шумен през 1850 г. е създаден най-старият класически оркестър в България от унгарския емигрант Михай Шафран и Добри Войников. След Освобождението през 1878 г. диригентът Коста Дюкмеджиев основава музикалното дружество “Гусла” и продължава традицията на своите колеги. Под негово ръководство през следващите петдесет години в града се формират камерни, оперетни и струнни състави.
С указ на Министерския съвет от 4 май 1954 г. оркестърът получава статут на държавен културен институт, а диригентът Васил Стефанов поема ангажимента за професионален симфоничен оркестър. На 2 август 1954 г. е първата репетиция, записана в книгата на оркестъра, с програма: Бетовен – Концерт за цигулка и Симфония №1, Панчо Владигеров – Концерт за пиано №3. Откриването на първия концертен сезон става на 3 септември 1954 г. в залата на кино „Одеон“. Оркестърът е в състав от 48 души. След това Васил Стефанов се връща в София и става ръководител на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. В Шумен пристига младият диригент Иван Вульпе, току-що завършил Държавната консерватория в София. Той поема оркестъра в следващите три концертни сезона до 1957 г.
За това разказва доц. Петър Славов университетски преподавател по химия, завърнал се от чужбина, който беше в залата. Той сподели: „Имам много ярки спомени от първия концерт в кино „Одеон”, недалеч от някогашния хотел „Централ”. Концерт майстор беше Здравка Спирова. По онова време всяко второ-трето дете свиреше на музикален инструмент в Шумен. Легендарният по онова време бай Добри имаше 250 ученика по цигулка в Пионерския дом, а в Шумен живееха 35-40 хиляди души. При Иван Вульпе съм учил пиано, преподаваше ми вкъщи”.
Юбилейният концерт беше под диригентството на Славил Димитров, директор на Симфониета-Шумен. Музикантите свириха същите произведения, както някога през 1954 г. За концерта за цигулка и оркестър от Бетовен солист беше Тодор Николаев, учил цигулка в класа на един от най-уважаваните педагози на XX в. проф. Ифра Нийман в престижното висше учебно заведение за музика и театър – „The Guildhall School of Music and Drama” в Лондон. Днес преподава в чужбина и у нас.
С нетърпение чакахме нашата Милена Моллова. Тя е родена на 19 февруари 1940 г. Първият си самостоятелен концерт прави едва на възраст 6 години. Нейна учителка тогава е Павла Жекова – тъщата на Панчо Владигеров. В София е ученичка на Димитър Ненов. На 13 години свири с филхармонията под диригентството на Саша Попов. Като дете-чудо, вундеркинд, завършва Музикалната академия едновременно с гимназията.
Наричат Милена Моллова „българската гранддама на пианото”. Тя е била солист на най-значими български и европейски симфонични оркестри и е свирила под палката на най-големи български диригенти. За нас изпълни концерт за пиано и оркестър №3 на Панчо Владигеров.
Както винаги с ефектен тоалет, тя с дълбок поклон прие аплодисментите. Диригентът Славил Димитров благодари за цветята от община Шумен, Шуменския университет, Градския духов оркестър, Славянското дружество „Васил Друмев”, Общинския съвет на БСП, читалища, училища, хорови формации, Фикрет Индже – управител на „Алкомет” АД и др. След като изреди и поздравителните адреси, диригентът каза: „Всички вие в залата сте подарък за нашия рожден ден. Благодаря ви за това, че ви има. Специални поздрави получихме от министъра на културата. Чухме се снощи по телефона, той е на заседание в Брюксел по някакви неща… Поздравява нашия град и нашата общественост, че имаме този оркестър. Благодарим на общината, че подкрепя нашето съществуване. Много благодаря на всички, които идват на концерт. Преди години е създадена традиция да се връчва абонаментна карта, безсрочна. Първата получи Живка Тонева, втората е за Валентина Тодорова”.
След края на концерта Милена Моллова беше любезна да ни даде кратко интервю. Тя има три деца и двама внука. В Шумен беше придружена от най-голямата си дъщеря Милена, също пианистка, която е била 5 години професор в Сеул, преди това в Италия, от две години е във Варна. Синът й Орлин Радински е голяма рок звезда, барабанист, известен в света като Линч Радински, живее в Англия. След смъртта на Фреди Меркюри свири известно време в група „Куин“. След това създава две свои групи и преподава. Най-малката й дъщеря Мелита като дете е учила пиано, но сега се занимава с бизнес.
Как се свири пред шуменската публика след пет години прекъсване? Милена Моллова отговори: „Публиката навсякъде е същата. Наистина е емоционално да свириш Панчо Владигеров в родния му град, който е и мой роден град. Когато не съм в съгласие с диригента, аз мога да водя оркестъра. Еднакво ми е интересно, когато свиря с оркестъра или когато съм сама солист без него. Но когато пианистът е сам, прави, каквото е решил. Когато има оркестър и диригент, това е вече диалог и една борба между тях… Всяка музика, която е хубаво направена, тя е много интересна. Затова не се учудвайте, че слушам и рок музика…”
Вторият тържествен концерт на Симфониета-Шумен ще бъде в зала „България” в София в петък. Програмата е същата. Надяваме се, че оркестърът и неговите световноизвестни солисти ще станат мост във времето за музикалната памет на Шумен.
Валентина МИНЧЕВА
Снимки Валентина МИНЧЕВА