Директорът на РИОСВ – Шумен наложи принудителна административна мярка, с която спира дейността на предприятие на „Уайър продакшън“ ЕООД за производство на поцинкована и помеднена тел, намиращо се в Индустриалната зона, съобщиха от екоинспекцията.

Още през октомври регионалната инспекция е била сезирана с множество сигнали на граждани за необичайно оцветяване на водите на река „Теке дере“ с жълто-оранжев цвят в района на с. Васил Друмев. Експертите на РИОСВ – Шумен извършиха незабавни проверки на място по всички сигнали, за физико-химичен анализ бяха взети проби както от отпадъчни води на предприятия в района, така и от водите на река „Теке Дере“, съобщиха от агенцията.

При извършените проверки са установени редица нарушения на екологичното законодателство, извършени от страна на „Уайър продакшън“ ЕООД – както във връзка със заустване на непречистени отпадъчни води, така и неправилно съхранение и нерегламентирано изхвърляне на опасни отпадъци. Беше установено също, че цех за производство на помеднена тел работи в нарушение на Закона за опазване на околната среда без становище от РИОСВ за този вид дейност, заявиха от РИОСВ.

Резултатите от физико-химичния анализ на пробите от отпадъчни води и от водите на река „Теке дере“ потвърдиха, че замърсяването на водния обект е следствие от дейността на предприятието за производство на поцинкована тел. Установени бяха превишения на индивидуалните емисионни ограничения на показатели за желязо и цинк в отпадъчните води на предприятието, а резултатите от анализите на повърхностните води на реката показват данни за желязо и цинк много над нормите.

През ноември на дружеството са съставени четири акта за установените административни нарушения (АУАН) само при първата проверка. Експертите на РИОСВ-Шумен са направили и множество предписания на дружеството за управление на отпадъците, експлоатиране на пречиствателното съоръжение на обекта и недопускане на заустване на непречистени отпадъчни води във водите на река „Теке дере“.

На 9 декември в рамките на последващ контрол инспекцията отново извърши проверка и установи, че дружеството не изпълнява дадените му задължителни предписания и дейността му продължава да поражда риск за околната среда и здравето на живеещите в региона, съобщиха от РИОСВ. В резултат на тези констатации РИОСВ налага принудителната административна мярка за спиране на дейността на предприятието с цел преустановяване на нарушенията и предотвратяване на вредните последици от тях. Предстои пломбиране на инсталациите за производство до привеждането на дейността в съответствие с изискванията на екологичното законодателство.

Проверка в сайтовете на различни институции показва, че на фирмата и преди са налагани санкции за различни нарушения. През декември 2023 г. Басейнова дирекция „Черноморски район“ налага 1400 лв. глоба на „Уайър продакшън“ ЕООД заради установено нерегламентирано водовземане по-рано през годината

През април 2023 г. предприятието е глобено от РИОСВ – Шумен за превишаване на нормите за допустими емисии. В сайта на МОСВ се вижда, че сигнали за нерегламентирано заустване на отпадъчни води в р. Теке дере са подавани още през януари 2024 г.

В сайта Jobs.bg, фирма „Уайър Продакшън“ ЕООД се представя като един от водещите производители на стоманен черен и горещо поцинкован тел на българския пазар. Производствената й база се намира в Индустриалния парк в Шумен, а складовете й са  разположени в Шумен и Пловдив.

Фирмата е създадена през 2017 г., като първоначално е регистрирана с името „Веселин Запрянов“, но през януари 2021 г. то е сменено на сегашното „Уайър Продакшън“, показва справка в търговския регистър. Седалището на компанията е в Пловдив. Последният обявен оборот на фирмата е за 2021 г. и е в размер на 51,6 млн. лв., с 39% повече от предходната 2020 г.

Коментари

коментар

Отзиви

Моля, напишете вашия коментар
Вашето име