В община Шумен се проведе работна среща във връзка със съхненето на насажденията от черен бор по склоновете на Шуменско плато, съобщиха от пресцентъра на общината. В срещата участваха заместник-кметът по икономическо развитие Николай Колев, представители на Държавното горско стопанство – Шумен, Регионалната дирекция по горите – Шумен, Института за гората при БАН, Лесотехническия университет в София, Лесозащитната станция – Варна, ДПП „Шуменско плато“, РИОСВ – Шумен.
Поради зачестяване на заболяването в цялата страна, експертите бяха единодушни, че гарантиран резултат ще дадат санитарната сеч и новото залесяване. Този вариант не удовлетвори всички присъстващи, сред които беше и представителят на обществеността Тодор Геронтиев. Той предложи вариант за третиране с препарати, които да спрат болестта и да запазят дърветата, без да се налага тяхното изсичане.
От разговорите стана ясно, че пръскането има ефект, когато се извършва пряко, но в случая с боровите насаждения гъбичното заболяване е вътре в дървото. Специалистите обясниха още, че третирането с препарати може да унищожи и полезните насекоми и добавиха, че в авиацията няма сертифициран препарат за борба с такъв вид паразити. Изпълнителната агенция по горите е дала разрешение само в разсадниците да бъдат използвани специалните препарати.
Експертите потвърдиха, че единственият метод за борба с болестите по черния бор са санитарните сечи, но в региона на Шумен няма специализирани дърводобивни фирми, които да могат да осъществят необходимата сеч. Потвърди се, че в планинските региони има такива, но има технически проблеми при осъществяване на санитарните сечи – няма техника, няма въжени линии, обясниха още специалистите. Според тях е необходима техника, която да прокара пътища по склоновете, за да се извозват отрязаните дървета.
От Регионалната дирекция по горите казаха, че трябва да се изчака до месец май, когато се появяват новите иглолиста. Сега насажденията изглеждат по-оранжеви, защото старите са опадали, останали са повредените и като се появят нови, склоновете ще позеленеят. Едва тогава ще може да се даде реална оценка за развитието на болестта и състоянието на дърветата, подчертаха от Регионалната дирекция по горите – Шумен.
В края на дискусията беше взето решение да се проведе още една среща през май, когато ще има яснота за състоянието на боровите насаждения. През това време ще се планират възможностите за изграждане на горски път в подножието на склона зад къщите, за да се извозва болната дървесина. Това не само ще помогне за санитарната сеч, но и ще предпази от пожар и падащи дървета собствениците на къщите, които са в близост до гората.
На крак да ти дойдат умове, като проф.Д Дойчев и доц. Н. Илиев, а ти да си зяпаш телефона… Да си връща дипломата момчето!
Значи като се разболее някой човек трябва да го убием за да не губим време и средства за лечението му! Това пише, че сте предложили. В град Шумен се случи същото а градската ни градина точно когато Любо Христов стана кмет. Заваля мокър сняг и начупи дърветата с още неопадали листа. Предложението беше сеч 10 години по късно се вижда резултата като почнете от градския ни парк и като мините по повечето улици повечето дървета са осакатени, болни или направо изрязани от основата- поне така практикува новия кмет от Бсп Христо Христов. В заключение управниците ни ще унищожат всичко около нас за ПАРИ и от ПРОСТОТИЯ!
Точно!
А ние, докога ще мълчим?