Пианистът Гееорги Черкин и маестро Славил Димитров

С тържествен концерт Симфониета-Шумен отбеляза 126 години от рождението на Панчо Владигеров. Под диригентството на Славил Димитров – директор на симфониците, бяха изпълнени едни от най-популярните творби на композитора: „Класично и романтично” и „Миниатюри от Шумен”. Специален гост беше Георги Черкин, който всяка година гостува с клавирни концерти. Сега изпълни с филхармонията Концерт за пиано и оркестър №3 от Панчо Владигеров. Във втората част Andante всички разпознаха „Я кажи ми, облаче ле бяло” в симфонична композиция. Няма българско сърце, което да не трепне от копнежа на емигранта по родината. Панчо Владигеров е пял със сънародници песента по текст на Ран Босилек в Берлин и Виена.

Публиката бурно и продължително аплодира Георги Черкин – един от най-изявените български пианисти от своето поколение. Роден е през 1977 г. в София в семейство с музикални традиции. Внук на именития ни композитор Георги Златев – Черкин. Завършва Националното музикално училище „Л. Пипков“ и Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” в София. През следващата година постъпва в Академия „Санта Чечилия” в Рим, където специализира при Серджо Пертикароли. В същия период учи и при Карл-Хайнц Кемерлинг в „Моцартеума” в Залцбург. През 2023 е световната премиера на неговия „Галактически концерт“ за пиано и оркестър. Георги Черкин е носител на много отличия за принос в развитието на изкуството, сред които „Кристална лира”, „Златен век”, „Златна муза“, „Златно перо“ и др.

На бис без оркестъра той изсвири „Песен” от Веселин Стоянов, също шуменец. След концерта Георги Черкин каза: „Тази вечер е 13 март. Много специален ден! Рождението на Панчо Владигеров. Конкурсът на негово име е вече в София. През 2003 година аз го спечелих в Шумен. Тогава свирих Концерт №2 на Рахманинов под диригентството на маестро Станислав Ушев, бог да го прости… Повече от 20 години концертирам тук, но това е първото ми изпълнение на Концерт №3 на Панчо Владигеров, който е с много български мотиви. Вече съм свирил го в Русия и Германия в изключителни зали. Скоро бях в Букурещ в най-голямата зала „Атанеум” със Софийската филхармония под диригентството на маестро Найден Тодоров. Популяризираме го защото е най-красивият като тематика, достъпен е и за хора, които не са професионални музиканти. Надявам се да се ремонтира залата в Шумен. Тя е значима за музикалния живот на Шумен”.

Публиката дълго аплодира изпълнителите

При актуализацията на бюджета на общината през на миналата година 102 000 лв. за ремонт на зала „Проф. Венета Вичева” бяха пренасочени за ремонт на улиците. Дано общинските съветници се преборят за сериозно финансиране на концертната зала, която е с най-добра акустика в Шумен. С тая мизерия на скъсани столове и лошо осветление как да продължаваме  музикалните традиции в нашия град, да привличаме млади инструменталисти и млада публика за Симфониета-Шумен?…

За празничния концерт допринесоха цветята от областния управител Катя Иванова, шуменския кмет проф. Христо Христов, председателя на общинския съвет Ася Аспарухова, на  проф. Наталия Витанова – ректор на ШУ „Епископ Константин Преславски”, доц. д-р Росица Михайлова – декан на Педагогическия факултет, от ДКТ „Васил Друмев”, СУ „Панайот Волов”, читалище „Добри Войников” с председател Анатоли Стоянов.

Редовната публика на Симфониета-Шумен коментира и друго събитие, свързано с патриарха на българската класическа музика. На 27 септември 2024 г. проф. Сава Димитров беше преизбран за ректор на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. Тогава съобщи, че през месец март 2025 г. НМА ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс, носещ името на композитора Панчо Владигеров, който се мести от Шумен в София. На 25 септември проф. Сава Димитров и генералният директор на БНР Милен Митев подписаха меморандум за сътрудничество, който включва и ангажимент към конкурса.

Историята на конкурса започва през юни 1977 г., когато в Комитета за култура и изкуство (сега Министерство на културата) е получено писмо от Мишел Глоц, импресарио на световноизвестния пианист Алексис Вайсенберг. Именитият музикант е  професионално и лично свързан с големия български композитор Панчо Владигеров. В писмото на Глоц за първи път се споделя идеята за създаване на голям международен конкурс за пианисти в България. Концепцията е обсъдена както с Панчо Владигеров и с изключителния му ученик Вайсенберг по време на посещението му в София по това време. Предложени са основните изисквания на регламента, едно от които е, че конкурсната програма трябва да включва изпълнения на произведения на Владигеров. Дори в писмото се съдържа идеята, че „…конкурсът трябва да придобие голям авторитет; в противен случай той не би бил полезен…“. Началото е поставено през 1986 г., когато от 21 септември до 5 октомври в Шумен се провежда Първият международен конкурс за пианисти. Документи за участие в конкурса подават 39 пианисти от 15 страни, сред които и България, представена от 7 участници. Журито е от 15 члена – изтъкнати музиканти от цял свят, председателствано от професор Парашкев Хаджиев.
Сред носителите на първите награди има и един български участник – Иво Калчев, заел четвърто място. Голямата награда на Първия международен конкурс е присъдена на Александър Палей от СССР. След 13-годишно прекъсване, второто международно издание на конкурса се провежда през 1999 г., посветено на 100-годишнината от рождението на Владигеров.
По предложение на известния български цигулар Минчо Минчев към конкурса за пианисти е добавен и конкурс за цигулари. Професор Минчев е председател на фондация „Панчо Владигеров“ от нейното създаване на 13 март 1993 г. Основната задача на фондацията е свързана с организирането и провеждането на международни и национални конкурси за пианисти и цигулари, носещи името на Панчо Владигеров. Международните конкурси за пианисти и цигулари имаха периодични издания на всеки четири години (1999 г., 2003 г., 2007 г., 2011 г., 2015 г., 2019 г.), а през 2017 г. е проведен и конкурс за млади инструменталисти.
През периодите между тях, като се започне от 1995 г., Шумен е домакин на осем национални конкурса за пианисти и цигулари. Международният конкурс за камерно пеене „Панчо Владигеров“ се провежда за първи път през 2014 г., а през 2018 г. е неговото второ издание. От 1995 г. до 2019 г. фондация „Панчо Владигеров“ в партньорство с община Шумен и Министерството на културата организира на името на Панчо Владигеров седем международни конкурса за пиано и цигулка, два международни конкурса за камерно пеене и осем национални конкурса за пиано и цигулка с участници, разпределени в различни възрастови групи – до 12 години, до 15 години, до 19 години и над 19 години.

Тази година от 2 до 9 март Международният клавирен конкурс „Панчо Владигеров“ се проведе за първи път в София, организиран от фондацията и Музикалната академия на негово име, спазвайки традицията. Участваха над 70 музиканти от 10 държави. Първа награда спечели 17-годишния Ивайло Василев, който неотдавна беше гост на Симфониета-Шумен.

За местната власт в Шумен остава да преосмисли културната си политика и позициите, които губи като град на музикални традиции.

Валентина МИНЧЕВА

Коментари

коментар

1 коментар

  1. Чакаме комисията по култура да инициира дебат за ремонта на залата и кметът да проведе среща с оркестъра на Симфониета. Както намери пари за стадионите.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук