След пускането на пречиствателната станция, водата в Шумен отговаря на всички показатели за годност и това се доказва от непрекъснатия мониторинг на РЗИ – това заявиха от МРРБ на въпрос на независимия сайт Радиан.бг за качеството на питейната вода в града.

Пречиствателната станция за питейни води за Водоснабдителна система Шумен вече успешно е въведена в експлоатация и има производителност от 450 l/s при нормален до 600 1/s при форсиран режим на работа, информират от МРРБ. Режимът на работа на пречиствателната станция е непрекъснат, 24 часа в денонощие.

„Постъпващата сурова вода от язовир „Тича“ се пречиства посредством решетки, макросита и микросита. При по-високо съдържание на суспендирани и колоидни частици в нея (несъответствие по показател мътност) в суровата вода се предвижда добавяне на реагент и така при условия, осигуряващи директна коагулация, водата се пречиства посредством бързи пясъчни филтри от кварцов пясък с едрина нa зърната 0,8 до1,4 mm. Във филтърните клетки е разположена и дренажна система тип „Джонсън“ за по-добро отвеждане на филтрираната вода. Изградената пречиствателна станция е завършена на 100 % и въведена в експлоатация с подписван Акт образец № 16 (СТ-05-58/17.02.2025 г.)“, заявиха от МРРБ

От регионалното министерство напомнят, че съгласно Наредба 9 за качеството на водата, питейната вода е безопасна и чиста, когато не съдържа микроорганизми, паразити, химически, радиоактивни и други вещества в брой или концентрация, които представляват потенциална опасност за здравето на човека; отговаря на минималните изисквания, определени в приложение № 1 и са изпълнени изискванията на чл. 5 – 10 и чл. 13.

След въвеждането в експлоатация на пречиствателната станция в Шумен, това е потвърдено от взетите проби за лабораторни анализи от РЗИ-Шумен и ВиК-Шумен, уверяват от МРРБ.

Осем проби са взети от одобрените от РЗИ пунктове за мониторинг на питейната вода в града и те са изпитани по 22 показатели. Една проба е взета на помпена станция 1300 и е изпитана по показател мътност. Всички получени резултати отговарят на изискванията на  Наредба № 9 за качеството на водата, посочват от регионалното министерство.

Съгласно изискванията на наредбата, анализите на водата ще се правят по установен регулярен график, както и извънредно – при необходимост.  Проби за качество на водата, предназначена за питейно-битово водоснабдяване, се правят само и единствено от акредитирани лаборатории.  Всички следени показатели се анализират и измерват при спазване на утвърдените стандарти и методики, като задължително се представят с мерните единици, зададени в наредбата, допълват от МРРБ.

 

Коментари

коментар

1 коментар

  1. Въпрос – тъй като сме в България, а не в западна Европа където латинския и английска език се смятат за разбираеми, не мога да разбера защо за такива важни неща като пречистването на водата се ползва различен от българския език думи като: коагулаци, реагент, мониторинг и.т.н. Явно или вестникарите писали по-горе не знаят български език или тези които са им казали какво да пишат говорят с чуждици, но и в двата случая остава неправилно обяснено това което са искали да кажат.Който е почиствал басейн за къпане със пясъчен филтър с „кварцов пясък с едрина нa зърната 0,8 до1,4 mm.“ знае много добре, че така се пречиства вода за къпане, а не за пиене! И в заключение взети 22 проби от кои жилища на коя улица в гр. Шумен? Как да вярваш на хора които години и през последните месеци са ни лъгали за чистотата на водата! И защо да им вярваме след като от ВиК въпреки, че знаят, че до пускането на пречиствателната са продавали негодна за пиене вода не свалиха цената и като поливна?

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук