
Честванията за Деня на Шумен – 11 май, започнаха с молебен за здраве, отслужен от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан и тържествено издигане на знамената пред сградата на общината. Преди това жители и гости на града се включиха в литийно шествие от храм „Св. Три Светители“, предвождано от иконата на св. св. Кирил и Методий.
Кметът на Шумен Христо Христов честити на гражданите празника: „11 май е ден, който носи духовна сила, историческа памет и чувство за принадлежност. Ден, в който всеки шуменец усеща по-силно връзката си с този град, с неговите традиции и с хората, които са го изграждали през поколенията“. Кметът посочи, че Шумен е град с особено място в българската история, където знанието винаги е било ценност, а духът винаги е бил по-силен от времето. „Нашият град е дал на България учени, учители, книжовници, общественици и хора с държавническо мислене. Затова и днес сме длъжни не само да пазим тази памет, но и да бъдем достойни за нея със своите действия. Силата на Шумен е в почтените и трудолюбиви хора, които всеки ден работят за своите семейства, за децата си и за бъдещето на града. Именно те дават смисъл на празника“, отбеляза още кметът.

Честването на празника продължи с тържествен ритуал по издигане на знамената пред сградата на община Шумен. Националният флаг беше издигнат от Славил Димитров, диригент и композитор, носител на „Наградата на Шумен“ за изкуство и култура“ за 2011 г. и директор на Симфониета–Шумен. Знамето на Европейския съюз беше издигнато от Полина Галинова, републикански шампион, шампион Европейска купа, вицешампион Световна купа и спортист на годината на град Шумен за 2025 г. Знамето на град Шумен беше издигнато от Деян Ефтимов, дългогодишен директор на Художествена галерия „Елена Карамихайлова“ и носител на Златната значка на община Шумен.

Програмата продължи в 11 ч. с концерт под надслов „Децата на Шумен“ с участието на детските градини от град Шумен.

В 12 ч. започва тържествената сесия на общинския съвет, на която ще бъде връчено и годишното отличие „Награда на Шумен за култура“ за 2025 г.




