Изсъхнал ясен от централната пешеходна алея в Шумен се превръща в произведение на изкуството под талантливите ръце на десетина ученици от градската школа по дърворезба. В средата на отрязаното дърво, изпод чуковете и длетата на младите творци, постепенно се оформят образите на жена и на едно ярко слънце над нея. Бъдещата пластика все още няма име, но авторите й обещават да я кръстят подобаващо за голямото откриване на 24 юни – Еньовден.
Това е второто дърво – пластика, което школата подарява на шуменци. През 2014 г. учениците изработиха първата си дърворезба – жар-птица, която също е разположена в централната пешеходна зона на града. Идеята беше да се създаде алея на изкуствата и всяка година децата да правят по едно дърво – пластика, обяснява ръководителят на школата Ангел Минчев. През последните две години, обаче, екипът не успя да открие подходящо дърво за обработка, затова работата продължи едва тази пролет.
Иначе проектът е готов отдавна и е дело на една от бившите възпитанички на школата – Камелия Георгиева, която сега е студентка по изобразително изкуство и на Ангел Минчев. Вече втори месец около 10-12 ученици работят всеки уикенд върху пластиката, за да успеят да приключат до Еньовден. Работата на това дърво върви по-бавно и по-трудно, защото ясенът е твърд и тежък за обработка, обяснява осмокласничката Петина Янева.
Въпреки че се занимава с дърворезба от 3 години, това е първото й дърво-пластика, върху което работи и момичето се вълнува от оценките и очакванията на любопитните зяпачи. Иначе Петина вече има няколко дърворезби по собствени проекти.
Децата работят върху дървото от петък до неделя, дори и в празничните дни около 1 май и на Гергьовден, защото това е безвъзмезден труд извън планираните им занятия в школата. Догодина ще продължим с друга пластика, амбицират се младите творци. Школата по дърворезба е една от от най-атрактивните форми в общинския детски комплекс в Шумен. Тя е създадена през 2005 година и работи с ученици от 4 до 12 клас. Под ръководството на Ангел Минчев децата се запознават с основните техники при художествената обработка на дърво. Работата е изключително ръчна. Създават се пана, кукерски маски, пластики, ракли за бижута, рамки. По-големите ученици усвояват и дървостругарството и правят красиви солници, гаванки, свещници, часовници и бижутерия.
Тази година възпитаниците на школата се представят много силно, гордее се ръководителят им Ангел Минчев. От 2 февруари до 19 април школата гостува със своя изложба в министерството на образованието и науката, а после участва в конкурс в Двореца на децата. Сега им предстои нова изложба по случай деня на музеите, а кулминацията ще бъде годишното им представяне на 8 юни. Наскоро децата спечелиха колективната награда за приложни изкуства в националния конкурс „Природата – моето вдъхновение“, а единадесетокласникът Никола Драгомиров спечели първото място в националния конкурс „Мадарски конник“ с глава на хан, изработена от дърво.
Много от възпитаниците на школата продължават образованието си в специалности, свързани с изкуствата. Според техния ръководител обаче най-важното е, че остават живи традициите на българските дърворезбари. „Аз съм им казал, че не държа да учат дърворезба, достатъчно е, че този занаят ще им остане като хоби и ще има кой да продължи тази хубава българска традиция“, казва Ангел Минчев. А докато работят върху дървото – слънце, учениците се радват на голямо внимание и на искрените симпатии на шуменци, които оценяват, че не са много младежите като тях, които се трудят безвъзмездно дни наред, за да подарят нещо красиво на града си.