Сметките на многопрофилната болница за активно лечение /МБАЛ/ в Шумен са запорирани от миналата седмица от НАП. Това съобщи пред журналисти народният представител от БСП Иван Иванов, който отправи актуален въпрос за състоянието на лечебното заведение към здравния министър проф. Николай Петров.
Данните за областната болница са изключително тревожни, заяви на последния парламентарен контрол проф. Петров и съобщи, че загубата на МБАЛ – Шумен вече е 2,24 милиона лева и е натрупана през последните две години. С тези темпове болницата активно се декапитализира и след още 2 години ще бъде обявена в несъстоятелност, коментира народният представител от левицата. Според него, вината за лошото състояние на болницата е единствено на неефективния мениджмънт. Преди 2 години директорският борд на здравното заведение беше сменен, а новият директор д-р Атанас Атанасов започна мандата си с идеята за обединяване на МБАЛ – Шумен и болницата в Нови пазар.
С днешна дата се оказва, че сливането на двете болници е донесло само негативи, заяви Иван Иванов и посочи, че в Нови пазар междувременно са закрити отделението по хирургия, детското отделение и лабораторията, но администрацията на лечебното заведение е непокътната. Нещо повече: болницата в Нови пазар продължава да съществува в правния мир и си има изпълнителен директор – д-р Йорданка Маринова, която същевременно е и заместник-директор на МБАЛ – Шумен, съобщи депутатът.

Обединението на двете болници изобщо не намали разходите им, напротив – дълговете на МБАЛ – Шумен растат лавинообразно, а хората в Новопазарска община са лишени от достъпна здравна помощ. В същото време неефективният мениджмънт води до отлив на лекари и на пациенти от областната болница, подчерта Иван Иванов. По последни данни вече 70 % от лекарите в МБАЛ – Шумен са в пенсионна или предпенсионна възраст и може да се окаже, че от 1 януари 2018 г. цели отделения ще бъдат закрити заради липса на медици.
Липсва и достоверна информация за състоянието на областната болница, каза общинският съветник инж. Иван Йонков. Като пример той посочи факта, че миналата година община Шумен е инвестирала 100 000 лв. в лечебното заведение, а в отчета на болницата са отразени само 50 000 лв. Може да е механична грешка, но показва, че липсват достоверни данни за финансовото състояние на болницата и местният парламент на практика е на тъмно, коментира инж. Йонков.
Всичко това предизвиква съмнения, че областната болница в Шумен може да се води към умишлен фалит, за да бъде приватизирана, обобщи депутатът от левицата Иван Иванов.
БСП – Шумен настоява за незабавна смяна на целия мениджмънт на МБАЛ – Шумен, обяви ръководството на партията пред журналисти. Държавата трябва спешно да си влезе в ролята, да смени управлението на болницата и да изготви нова оздравителна програма, ако искаме да запазим лечебното заведение на Шумен, подчерта Иван Иванов. Той съобщи, че здравното министерство вече започва проверка в лечебното заведение, защото е направен извода, че лошият мениджмънт е довел до лошия финансов резултат.