110-годишната църква в с. Ивански е възстановила блясъка си след близо 4-годишен ремонт. Снимка Radian.bg

Само на 20 километра от Шумен една прекрасна църква очаква своите богомолци на днешния Петковден.  Вече сме свикнали с печалните гледки на затворени, изоставени и рушащи се селски храмове, но в центъра на с. Ивански ви посреща великолепна православна църква, върху която блести нова златна камбанария. Въпреки че е вече на 110 години, църквата „Света Троица“ е основно ремонтирана и отвън, и отвътре с помощта на благодетели, които държат да останат в тайна.

За храма в с. Ивански вече 38 години се грижи отец Никола и благодарение на неговите усилия тази великолепна църква е възстановена в пълния си блясък.

За храма и за миряните вече 38 години се грижи отец Никола и благодарение на неговите усилия вековната сграда е спасена от разруха.  След продължили почти 4 години ремонти, иконописите са изцяло подменени, а за новия олтар и позлатените иконостаси могат да мечтаят всички по-големи храмове.

Новият олтар на храма.

Непосредствено до входната врата на църквата е изрисувана голяма икона на Света Петка, защото първата църква в с. Ивански е носила името на светицата, обяснява отец Никола. В съседство с днешния храм, на мястото, където сега се намира детската градина, е имало вкопана в земята църква, наречена Света Петка. Тя е била строена още по турското владичество и след освобождението, богомолците започнали да строят нов, по-голям храм, който носи името „Света троица“.  Той е бил построен в руски стил в периода 1905-1907 година.

Света Петка посреща богомолците до входа.

Петковден обаче остава голям празник за църквата в Ивански. Днес в храма беше отслужена Света литургия. „Света Петка си е наша българска застъпница и винаги се застъпва за нас“, казва отец Николай и призовава днес да се помолим за здраве на българския народ и за мир.

Куполът на храма.

В християнската митология Света Петка се почита като покровителка на жените и техните домашни дейности.  На Петковден се месят обредни хлябове, като най-големият от тях се нарича на светицата, а на празничната трапеза се слагат овче месо, курбан чорба, яхния с праз, сарми. Петковден се смята за завършек на лятото и есента, както и на активните стопански работи.  На този ден се слага началото на зимните празници и на много места се правят сборове и курбани за здраве и плодородие.

Отец Никола, заедно с дъщеря си, е направил в градината тунел от лози и богомолците вървят към храма под зелен свод с натежали гроздове.

Коментари

коментар

Отзиви

Моля, напишете вашия коментар
Вашето име