65 процента от българите са чули за публикациите в западни медии, които представят България като бедна и корумпирана страна. А 82 процента от запознатите са съгласни с тези мнения. Това показват данни от последния експресен сондаж на социологическата агенция „Галъп интернешънъл“. Проучването е проведено на 15 и 16 януари по специалната панелна методика, която осигурява възможно най-висока представителност на данните.
Проблемът с корупцията е особено актуален днес, когато в Народното събрание се обсъжда внесения от БСП вот на недоверие към кабинета Борисов 3. Темата на вота е именно корупцията, а според мнозинството българи нашата страна е корумпирана, показва социологическият сондаж. На противоположния полюс 16% от анкетираните са заявили, че не са съгласни с тези твърдения, а 2% не могат да преценят дали страната ни е бедна и корумпирана.
Мнозинство от 67% от българите са съгласни с мнението, че по време на европредседателството партийните различия трябва да се загърбят. 27% сочат, че това не е редно, а 6% не могат да преценят или са без мнение по въпроса. Председателството обаче явно няма да успее да отмени вниманието от острите обществени проблеми, както това беше отчетено и в предишни сондажи още преди месеци, подчертават от агенцията.
Темата за качеството на демокрацията у нас и за концентрацията на власт и влияние все повече си пробива път в обществото ни. 51% от българите твърдят, че демокрацията в страната ни е застрашена. Други 40% – че не е застрашена. На този въпрос отново 9% са без мнение. Данните могат да послужат само за хипотеза, но са важна „сигнална лампа“, коментират от „Галъп“.
На фона на различните протести от последните седмици, 38% от българите са готови да се солидаризират пряко с някаква форма на протест по темите от последните седмици, а 60% – не. Тези 38% са около 2 милиона българи, които споделят сериозна критика към статуквото. Макар и да са малцинство, те са ясно свидетелство, че общественото напрежение явно остава валидно, дори и на фона на тържественото откриване на европредседателството, подчертават социолозите.
50% от запитаните българи възприемат мнението, че убийствата от последните седмици са по-скоро свързани с политиката. 37% пък смятат, че убийствата нямат общо с политиката, а останалите се затрудняват да отговорят. Подобни въпроси показват ясно дълбокото и трайно недоверие на гражданите към политическия процес в страната, макар въпросите да следят по-скоро обществения инстинкт по деликатни теми, обясняват от Галъп.
Сондажът показва и че все още мнозинството от българи не одобрява влизането на еврото – 48% от анкетираните не искат европейската валута да заменя националната, а 46% са на мнение, че влизането на страната ни в Еврозоната е по-скоро положително нещо.