Проф. Черноземски с подарък - картина от Шумен

Преди дни ни напусна проф. Иван Черноземски – бащата на българската онкология. Той си отиде на 90 години, но лекарското съсловие, медицинската научна общност продължава да говорят за активното му участие в изграждането на специализирани лечебни заведения по онкология. Проф. Черноземски има голям принос за създаването на днешния Комплексен онкологичен център, бившия онкодиспансер, в Шумен. Затова можем да кажем, че той е и бащата на шуменската онкология. Почти 25 години ученият беше в контакт с неговото ръководство и местната власт, за да имаме днес комплексна онкологична грижа за раковоболните в Североизточна България – пациенти на КОЦ-Шумен. Ще припомним с факти и документи хрониката на високотехнологичното лечебно заведение, което си остава „перла в короната“ на шуменското здравеопазване.

Професионалната дейност на проф. Черноземски започва като участъков лекар в периода 1957-1959 г.  във врачанското село Габаре (1957-1959 г.), въпреки че успехът му дава правото да не ходи по разпределение, а да си избере елитна болница в столицата или друг голям град.  Продължава като аспирант в Института по онкология. От 1960 г. последователно става научен сътрудник, старши научен сътрудник, професор, директор на Националния онкологичен център.

През 1990 г. е министър на здравеопазването. В периода 2000-2009 година е член на Съвета на директорите на Специализираната болница за активно лечение по онкология. От 2000 г. до 2006 г. е национален консултант по онкология. От 2006 г. е член на Висшия медицински съвет към Министерство на здравеопазването.

25 февруари 2010 г. проф. Черноземски и доц. Валерианова в Шумен

Проф. Черноземски, за когото учениците му казват, че е „златният стандарт в българската онкология“, има огромен принос за профилактиката на Балканската ендемична нефропатия, която често води до рак на бъбреците. Ученият е открил за световната наука 6 туморни щама, наречени ICS – съкращение от първите букви на Иван, Черноземски и София. Още като млад учен се насочва към търсене на причините за рака, разгадаване на механизмите на туморогенезата и слабото място на безсмъртната ракова клетка. Има над 200 статии в специализирани медицински издания и множество монографии и държавни отличия. Специализирал е  в Амстердам (1965), Лондон (1968-1970); Лион (1982); Бетезда, САЩ (1988).

С решение на Медицинския съвет Университетската болница по онкология е предприела действия за промяна на името си на УСБАЛО „Проф. Иван Черноземски“, като са изпратени писма до МЗ за стартиране на процедура.

Един от най-светлите умове на българската медицина имаше амбицията да се изгради мрежа от онкологични диспансери с модерно оборудване. Шуменският онкологичен диспансер е открит на 1 февруари 1952 г. с решение на МС и заповед на здравния министър. Дейността му започва в един кабинет на бившата Окръжна поликлиника, където работи д-р Крум-Цезар Контантинов, окръжен рентгенолог. В старото отделение УНГ в болницата кабинетите стават два /днес там е ТЕЛК/. Доставят се първите апарати за лъчетерапия. В старите сгради се разкриват 50 легла за онкоболни. През 1972 г. се открива онкополиклиника с химиотерапевтичен кабинет. През периода 1975-89 г. д-р Вичо Жечев е главен лекар  на онкодиспансера. Построен е бункерът за „Рокус М“ – мегаволтова апаратура за лъчелечение. Изгражда се цитологична лаборатория. Разкрито е химиотерапевтично отделение в т. нар. „палестински бараки“, днес склад до детското отделение на МБАЛ. През 1990 г. главен лекар на онкодиспансера е д-р Петър Великов, радиолог. Тогава той е закрит и преминава в структурата на болницата. През 1996 г. започват големите борби за възстановяване статута на онкодиспансера.

Профилактичното отделение през 2012 г

През 1998 г. проф. Черноземски посети бившата Обединената районна болница /ОРБ/ в Шумен с директор д-р Маргит Цанев, по специалност радиолог. Всички отделения на онкодиспансера бяха разположени в бараки, мази, 100-годишни сгради от миналия век. Тотално унизени от условията бяха пациенти и лекари.

На 11 септември 2000 г. със заповед на здравния министър за управител на „Областния диспансер по онкологични заболявания със стационар – Шумен“ ЕООД беше назначен д-р Сотир Караниколов, 46-годишен хирург. Онкологията излезе от структурата на ОРБ. Извърши се преназначаване на персонала в 6-те отделения – онкополиклиника, онкохирургия, оргметодично отделение, химиотерапия, радиология, радиоизотопна лаборатория. Тогава в България се обособиха 12 онкодиспансера.

На 29 септември 2002 г. проф. Черноземски – национален консултант по онкология, беше на специална визита в онкодиспансера, за да види цялата мизерия в отделенията – воня, мухъл, течове, плъхове, пропукани стени. Той потвърди, че това е най-лошата база за диагностика и лечение на онкоболните в България. Каза го лично на шуменския кмет Веселин Златев и неговия заместник-кмет по здравеопазване д-р Емилия Станчева. След като гостът напусна общинската администрация, за медиите беше обявена пресконференция в мазата на старата радиология, на която отказа да присъства кметският екип. Затова пък ние споделихме стенанията на раковоболните в коптора на ондиспансера.

На срещата проф. Черноземски каза: „Вие имате прекрасни специалисти в Шумен, които работят в мизерия и разруха. Не мога да дойда на себе си от това, което видях. А това са едни от най-добрите онколози в страната. Не може повече така! Пари трябва да се намерят“. Той призна, че през 1989 г. онкодиспансерът е закрит, а през следващата година е бил здравен министър, но нищо не е могъл да направи, защото вече лечебното заведение е било част от болницата. След това проф. Черноземски посети разграбената сграда на стария АГ-блок и остана втрещен от гледката: „Как може обществеността да допусне разграбването на тази сграда? А ръководителите на болницата и на Шумен?…“

2005 г. Д-р Караниколов, проф Черноземски и проф Дженари в Шумен

Тогава синдикалната организация на КНСБ с председател д-р Калоян Йорданов в онкодиспансерап алармира обществеността и медиите, че положението е нетърпимо – лекари с висок професионализъм работят в подземия, в мизерия от мухъл и течове.

С решение № 680 от 7 ноември 2002 г. Общинският съвет в Шумен постанови да се избере фирма, с която да се учреди дружество с ограничена отговорност със съдружници общината и строителна фирма, с паричен капитал 5000 лв., разпределени в 50 дяла, от които 26 за общината. Предметът на дейност е основен ремонт на сградата на бившето родилно отделение, като упълномощи шуменския кмет да избере фирмата, която ще бъде съдружник. Общинската администрация проведе конкурс за избор на фирма-съдружник. В определения срок беше подадено заявление от „Експрес Гаранцион“ ООД. Общинският съвет даде съгласието си за учредяване на ипотека върху частна собственост върху сграда на ул. „Цар Иван Александър“ 81 /битовият комбинат до театъра/ за обезпечаване на банков кредит в размер на 1,5 милион лева.

В определени политически сили имаше съпротива и спорове около проекта. На 12 май 2003 г. областният управител Нора Чалъкова откри кръгла маса за пребазиране на онкологичния диспансер, обявена по инициатива на депутатите от НДСВ Юлияна Дончева и Светослав Спасов. Присъстваха кметът Веселин Златев, заместничката му д-р Емилия Станчева, Асен Георгиев – председател на ОбС, д-р Недко Тодоров – изпълнителен директор на МБАЛ-Шумен, Даниела Русева – юрист на болницата, д-р Сотир Караниколов – управител на онкодиспансера, представители на сдружението на онкоболните. Шуменският кмет пое ангажимент строителните работи да не превишават сумата от 2,5 млн. лв. с ДДС. Здравният министър доц. Чавдар Финков беше потвърдил, че собствеността на многопрофилните болници е обект на съдебни дела от 2000 г. Това беше горещата точка на скандала. Кметът Златев подкрепи каузата на НДСВ за нова сграда на онкодиспансера. Сделката беше трамплин за втория му мандат.

2006 г. Д-р караниколов посреща проф Черноземски в онкодиспансера

Доволен беше и проф. Черноземски. В мазата на радиология онкоболните  едва издържаха. Една от пациентките беше казала: „Това не е болница, а концлагер!“ Сградата беше строена през 1916 г. и отдавна обявена за опасна от ХЕИ. През 2002 г. в шуменския онкодиспансер тогава имаше на отчет 8900 онкоболни, новорегистрираните бяха 984, а починалите от рак 730!

На 15 ноември 2002 г. в хотел „Шумен“ се проведе юбилейна научно-практическа конференция по повод 50-годишнината на онкологичния диспансер в Шумен. Пристигнаха много университетски преподаватели, между които и проф. Черноземски.

През 2003 г. около 100 работници дневно участваха в реконструкцията на стария АГ-блок. Инж. Сотир Сотиров – управител на „Експрес-Шумен“ ООД, обещаваше проектът да се изпълни в срок. През август онкодиспансерът получи безвъзмездно медицинско оборудване за 340 00 лв. по програма ФАР – лъчезащитна апаратура за качествен контрол на рентгеновата диагностика. Това стана след като трима медицински физици защитиха проекта.

На 22 декември 2003 г. Варненският и Великопреславски митрополит Кирил отслужи водосвет при откриването на новата сграда на „Областния диспансер за онкологични заболявания със стационар – Шумен“ ЕООД. Три пушки от клуб „Възраждане“ гръмнаха – салют за новата 5-етажна сграда. Това беше коледния подарък за шуменци.

През април 2005 г. проф. Роберто Дженари от клиниката на проф. Веронезе в Милано гостува в шуменския онкодиспансер, придружен от проф. Черноземски. Младият хирург демонстрира органносъхраняваща операция при рак на млечната жлеза. Той пристигна по повод научната конференция в Шумен, на която изнесе лекция за последните постижения на медицината в САЩ и Европа. Целта е с микрохирургия и микролъчение да се постигне по-добра преживяемост на пациента – крайната цел на модерната онкотерапия.

Тогава проф. Черноземски каза: „За лечението на рака трябва да се дават най-много пари, защото това е най-неразгаданата, най-сложната и най-скъпата болест. В Шумен имам съмишленици, но най-много се радвам на отличния здравен мениджмънт в онкодиспансера“.

При първото си гостуване в онкодиспансера Манфред Пойкард от Германия възкликна: „Шумен го нямаше на картата, когато го търсих, а разполага с такъв модерен онкологичен център!“

На 11 септември 2006 г. „Междуобластният диспансер за онкологични заболявания със стационар“ ЕООД откри първото в страната профилактично отделение. Две стаи бяха отделени за Сдружението на онкоболните „Шанс за  живот“ с председател Кети Соколова. На официалното откриване присъства Международният женски клуб, който официално дари мамограф на фирма „Сименс“ на стойност 100 000 лв., събрани от дарения. Дамите от дипломатическия клуб бяха водени от проф. Черноземски –  доайенът на българската онкология. Той обяви, че това е първото в страната профилактично отделение – самостоятелно, с психолог, амбулатория, място за профилактика и здравна просвета. Митрополит Кирил отслужи празничен водосвет в присъствието на представителите на здравните институции в областта. Д-р Христина Маркова – началник на отделението по химиотерапия, прочете писмото на Кати Пардю, съпругата на американския посланик, до гостите. Официално беше открита конферентната зала в сградата на старата радиология. Там на пресконференцията Ан Стюард от Великобритания благодари за сътрудничеството на проф. Черноземски. Дамите от дипломатическия корпус обещаха да дарят и ехограф на стойност 60 000 лв. с възможности за диагностика в кухини, представка за прицел на биопсия и принтер. Той пристигна година по-късно.

На 4 юни 2006 г. с научнопрактическа конференция онкодиспансерът отбеляза 40-годишнината на отделението за лъчетерапия. В последния момент служебни ангажименти попречиха проф. Черноземски и доц. Каранов да присъстват. Тогава университетските преподаватели обявиха форумът като „прецедент за медицинските презентации у нас“. На работната среща участваха четири фирми – лидери в производството на лъчетерапевтична апаратура в света.

На 11 ноември 2007 г. с национална научнопрактическа конференция беше отбелязана 25-годишнината на отделението по химиотерапия. Участваха над 120 медици. Юбилеят стана празник на българската онкология, а шуменските специалисти не пропуснаха да благодарят на проф. Иван Черноземски, доц. Шамуел Данон, Христо Маринов.

От 21 до 28 януари 2008 г. за първи път у нас беше отбелязана Европейската седмица за профилактика на рак на маточната шийка, организирана от Българската асоциация по онкология. Шуменският онкодиспансер беше изпреварил инициативата. На 1 ноември 2005 г. той проведе първите прегледи от тоя род в отделението за профилактика, епидемиология и контрол на онкологичните заболявания с началник д-р Петър Великов. Общинската здравна стратегия беше осигурила 5000 лв. за профилактика на три лечебни заведения в Шумен, от които 1000 лв. бяха за консумативи. Скрининговата програма беше осъществена от АГ-специалистите д-р Койнова, д-р Илиев, д-р Гемеджиева, д-р Марков.

На 12 май 2008 г. проф. Иван Черноземски – национален консултант по онкология, и доц. Здравка Валерианова – шеф на Националния раков регистър, бяха на специална визита в община Шумен, на която присъстваха началници на отделения в онкодиспансера. Проф. Черноземски сподели: „Колегите ме изненадаха приятно с проекта за отделение за палеативни грижи, което ще е първо в страната. Защото хората трябва да си отидат от тоя свят с достойнство! В края на годината ще организираме среща по идея на местната власт с участието на българо-японската фондация „Хасуми“. Шумен е мястото, където ще отчетем постигнатото в българската онкология“.

Доц. Валерианова допълни: „Лично кметът Красимир Костов се ангажира с реализирането на отделенията. Ставате пионери с проекта за палеативни грижи. Заедно с новата лъчетерапия ще постигнете неща на световно ниво. Вие, медиите, ще следите за това! Колегите от Шумен са равностойни партньори за усвояване на европейските проекти и трябва да ги подкрепим. Онкологията е гореща точка в здравеопазването. Заедно ще трябва да преборим последната й кота в Шумен“.

На 26 април 2009 г. в Шумен се проведе национална конференция „Онкологична хирургия – съвременен стандарт“, на която присъстваха 230 водещи специалисти от страната. Тогава проф. Дамян Дамянов – председател на Българското хирургическо дружество и почетен гражданин на Шумен, каза: „Онкологията е заличена като специалност от здравното министерство – остана само химиотерапията. Онклогичната хирургия не е самостоятелна специалност, а се занимава с допълнителни принципи, освен рутинните при лечението на органите, засегнати от рака. Изисква се допълнителна компетентност за клетките на тумора и неговия стадий. Световната концепция е, че дори да не можем да лекуваме всички видове рак, трябва да постигнем дълготраен контрол на заболяването“.

В допълнение на нашия учен проф. Черноземски се обърна към гостите: „Шумен има специално място в българската онкология. Шумен даде пример как се работи за кауза. Знаем в какви условия лекуваха онколозите, когато бяха в шуменската болница, и каква модерна медицина се прави сега, когато онкодиспансерът е самостоятелно лечебно заведение“.

На 9 ноември 2009 г. Шумен беше домакин на национална конференция на младите онколози, която продължи три дни. В нея участваха 67 гости от страната, освен специалистите в нашия онкодиспансер. Това беше шестият научен форум за девет години. Вече имаше регистриран клуб „Млад онколог“ с председател шуменката д-р Росица Кръстева, която днес е спхециалист по медицинска онкология /химиотерапевт/ в София. Проф. Черноземски съобщи, че идеята за клуба се е родила в разговор с доц. Юлиян Райнов  – началник на Клиниката по хематология във ВМА-София. Освен него той представи и Христо Маринов – председател на фондация „Борба с рака.

На форума беше проф. Роберто Дженари, за трети път гост на научно събитие в Шумен. На  колегите си каза: „Новите методи идват при вас. Всеки вид рак трябва да има тесни специалисти – онкохирурзи, а не един хирург да оперира всичко. В Италия няма недостиг на онкохирурзи, но са недостатъчни специализантите  по хирургия, защото отиват да работят в Англия за повече пари…“

Доц. Валерианова подчерта, че в много болници се оперират пациенти с рак, но профилактиката и проследяването на тези пациенти става единствено в онкодиспансерите /днес комплексни онкологични центрове/.

Това бяха част от гостите, които бяха отличени със златната значка на шуменския онкологичен диспансер.

През септември 2009 г. започна реконструкцията на профилактичното отделение – нови санитарни възли, окачени тавани, изолации и др. Проектът беше на стойност 90 000 лв.

2002 г. Проф Черноземски и д-р Караниколов пред старото АГ отделение

През април 2010 г. стана преактуването на новата сграда на онкодиспансера – от публична общинска собственост в частна общинска собственост. Експлоатацията и преустройството й започна през 2004 г., а в края на 2009 г. дълготрайните материални активи бяха в размер на 312 984,53 лв. собствени средства, инвестирани в чужда собственост. Сградата беше разширена със 150 кв. м за отделението за нуклеарна медицина и дострояването на нова сграда за Центъра за лъчетерапия. С така променената собственост онкодиспансерът можеше вече да кандидатства за еврофинансиране. Той имаше готов проект, първият в страната за такива иновации.

През ноември 2010 г. д-р Свилен Арнаудов – началник на хирургичното отделение, официално обяви, че безкръвните операции на дебело и право черво вече са практика в онкодиспансера. Тогава само в софийски водещи клиника прилагаха този метод, а това си е висшият пилотаж в онкохирургията. Първите лапароскопски операции д-р Арнаудов и д-р Караниколов направиха в Синсинати, САЩ, със симулатори на прасета през юни 2010 г.

Втората национална конференция по хирургия и онкология се проведе на 1 май 2011 г. в Шумен, организирана от Българското хирургическо дружество, Националната болница за активно лечение по онкология и нашия Комплексен онкологичен център. Участваха 200 специалисти. Темата беше рядко  срещани случаи на туморни образования, малко познати като патология в масовата практика, но по-сложни и определени като казуистика в медицината. Почетен председател на организационния комитет беше проф. Иван Черноземски, а негов заместник – доц. Здравка Валерианова, директор на Специализираната болница за активно лечение по онкология в София. Тогава проф. Черноземски не пропусна да отбележи, че най-модерният профилактичен център по онкология в страната – шуменският, е заключен. „Това е престъпление! От години имаме Национална профилактична програма, но тя остана в разни чекмеджета на министерството. Няма пари за финансирането й. В лицето на община Шумен и ръководството на онкодиспансера виждам амбиция  за реализиране на европроекта за нова лъчетерапия. Тази конференция е също едно усилие всички специалисти в онкологията да проверят знанията си на научно ниво и да работят в екип. Най-добрите ни специалисти са тук на форума!“ – обобщи той.

На 1 ноември 2011 г. беше направена първата копка на сградата за Центъра за лъчетерапия. В началото на 2014 г. в КОЦ-Шумен лъчетерапевтите работеха по две нови високотехнологични клинични пътеки – брайхи терапия и лъчелечение с линейни ускорители. На 27 март 2023 г. с празничен водосвет стартира третият линеен ускорител, реализиран с проект от управителя д-р Свилен Арнаудов. Тогава той даде пресконференция и отчете първия си мандат като шеф на КОЦ.

И през това време за колектива не е преставала моралната подкрепа на проф. Иван Черноземски. Симпатиите му към Шумен не бяха случайни. През 2009 г. ни сподели, че от Мадара е тръгнал неговият прадядо – Иван Мадара. За българските онколози професорът беше Вуйчо Ваньо. Героят е на руския класик Чехов, лекар по професия. Едноименната пиеса завършва трагично за професора в нея. Но нашият проф. Черноземски помним като благ, отзивчив, много сериозен, отдаден на науката. Говореше тихо, но казваше истини, от които можеш да настръхнеш. Знаеше как да убеждава кметове, депутати, бизнесмени, учени, когато има кауза в името на човешкото здраве. С това ще го запомним.

Присъствието на проф. Черноземски в историята на шуменската онкология е новата история на КОЦ, когато стана модерно високотехнологично специализирано лечебно заведение. Тази хроника показва, че всичко в него – сграда, оборудване, кадрово обезпечаване, е изстрадано от колектива и неговите ръководители, от общинските избраници, които са ги подкрепили, и от нас, данъкоплатците – техни пациенти. Когато местни политици започват да кадруват, за да задоволят частни комерсиални интереси, трябва да знаят, че посягат на здравето ни, на нацията ни, която е най-болната и най-бедната в Европа.

А за финал ще припомним думите на проф. Черноземски: „Ракът бяга от усмихнатите хора“. Той винаги беше усмихнат…

Валентина МИНЧЕВА

Снимки Личен архив

Коментари

коментар

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук