Новият творчески сезон на Симфониета – Шумен започна красиво. Сцената на концертната зала на общината грееше с цветята от Любомир Христов – кмет на общината, Ася Аспарухова – председател на ОбС, проф. Георги Колев – ректор на ШУ „Епископ Константин Преславски“. Така се прави по време на избори, но дано остане стил и през целия следващ мандат.
Калина Василева – директор на симфониците, обяви 69-я сезон на музикалните артисти, откакто оркестърът е държавен, създаден през 1954 г. Да напомним: първият български оркестър е основан в Шумен през 1850 г. Тя покани на сцената Живка Тонева, която е подкрепяла Симфониета като заместник-кмет по култура и като общински съветник в местния парламент. Диригентката каза: „Искаме да отбележим нейния принос, като издадохме специална карта „Почетен гост на симфоничния оркестър“. Тя има заслуги за неговото съхранение през годините и винаги е била зад нас в творческите ни идеи“.
Живка Тонева прие жеста на Симфониета с думите: „Чувствам се развълнувана, малко е да кажа, че съм изненадана. Благодаря за признанието. За мен през тези 16 години, през които се занимавах с удоволствие с културата на града, грижите за оркестъра за мен бяха привилегия. Работех за него с предимство, за да се случват нещата, защото оценявах силите, енергията, отдадеността, с които те творят. Всяка седмица – неуморно, вдъхновено, зареждащо. Мисля, че ще ме подкрепите в тези оценки. Благодаря ви много. На добър час през новия сезон! Пожелавам на новите управляващи, които и да са те, да работят със сърце и душа за нашия оркестър“.
Мотото на Симфониета-Шумен за сезона е: „Традицията продължава“. В първата част на концерта слушахме „Миниатюри Шумен“ от Панчо Владигеров. Седем произведения, от които популярни и често изпълнявани са „Хумореска“ и „Ръченица“. Най-българското в стила на рапсодия „Вардар“ е „Селски танци“ – неравноделни ритми, балкански дух, мащабен симфонизъм. През март 2024 година ще честваме 125-годишнината от рождението на най-големият български композитор, донесъл световна слава на родната класическа музика. Само три дни по-рано неговите внуци Александър, Константин и Екатерина пристигнаха от Виена, за да участват в първия младежки фестивал „Деца в джаза“ в Шумен.
Сега от австрийската столица посрещнахме Марио Хосен и съпругата му Лиляна Кехайова. Цигуларят не за първи път свири за нас. Има световна кариера и всяко негово гостуване е събитие, а в Шумен те бяха заедно със своя син, който е едва на година и половина. Но така семейството успешно препуска по петолинието на музиката и живота. Лили е със 17 години по-млада от Марио Хосен, уважавана челистка и вече негова муза, която носи фамилията му. Откриват се във Виена, където тя учи първа година след спечелен конкурс.
„Прероденият Паганини“, както наричат нашия виртуоз, е бил солист на Виенския симфоничен оркестър, Лондонската филхармония, Китайската национална филхармония, Английският камерен оркестър, Оркестъра на Миланската Скала, националните филхармонии на Литва, Дания, Турция, Мексико, Софийската филхармония, Симфоничния оркестър на БНР и други. От 2019 г. е артистичен директор на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Удостоен е с много престижни награди. Концертирал е в над 40 държави. Той е почетен професор по цигулка на Нов български университет. Диригент е на Виенския камерен оркестър и е художествен ръководител на концертния цикъл „Concert Spirituel“ във Виена. Артист е на Thomastik Infeld, Виена. И най-забележителното е, че свири на цигулка „Гуаданини“ от 1749 г., която му е предоставена от Австрийската национална банка. „Старата дама“, както нежно я нарича…
Виолончелистката Лиляна Кехайова е четвърто поколение музикант. Завършила е Национално музикално училище “Любомир Пипков”. Има бакалавърска и магистърска степен от Виенската консерватория. От 2014 г. Лиляна Кехайова е организатор на лятната академия „Орфей“ във Виена, където всяка година посреща над 100 студенти и солисти от цял свят. Член е на „Паганини Ансамбъл“ в града. От 2018 г. има клас по виолончело в Нов български университет. Стипендиант е на „Thomastik – Infeld Vienna”, „Bank Ausria“, a през 2012 г. печели голямата стипендия на австрийската фондация „Alban Berg“. Тя свири с виолончело на немския лютиер „Алфред Бинер“, предоставен от частен спонсор.
Двамата изпълниха с нашите симфоници концерт за цигулка и виолончело от Брамс, който не е бил в програмата на Шумен от 1982 г. Творбата е написана през 1887 г. във Виена, където Брамс прави бляскава кариера. Роден в Хамбург, младият германец пристига тук през 1863 г. Последователно заема две длъжности: директор на Певческата академия и директор на Виенския музикален институт „Общество на приятелите на музиката“.
Обективът ни изпусна целувката, с която двамата солисти сложиха красив финал на симфоничния концерт на Брамс. Щастието беше за всички – музиканти и публика. Аплодисментите – нестихващи.
Усмихнат, Марио Хосен каза от сцената: „Скъпа публика, уважаеми колеги, за нас е чест да бъдем с Лиляна гост-солисти на юбилейния сезон на най-стария оркестър в България. В тези тежки за страната ни години вие сте герои, както и тези хора, които са си посветили живота на музиката. Ние вярваме, че тази традиция, която ни обединява във времето, ще продължи, че изкуството, което основният символ на Европа, музикалното изкуство, е все още живо благодарение на хора като вас и на хора като всички нас! Благодаря ви!“
На бис Марио Хосен и Лиляна Кехайова изсвириха виртуозното произведение с вариации на тема на Хендел, написано специално от норвежкия композитор Йохан Халворсен.
Чудесен старт за Симфониета-Шумен, която ни обещава силен юбилеен сезон! А дано това е начало и на нова културна политика на общината, която да направи концертната зала „Проф. Венета Вичева“ модерна, комфортна за музикантите и публиката, европейска – каквото е нивото на артистите, които музицират на нейната сцена. Нека сложим край на битовата мизерия в изкуството, която издава мизерия на духа. А в града на Панчо Владигеров това е недопустимо!
Валентина МИНЧЕВА
Снимки Валентина МИНЧЕВА