Рок-Барок събра публика от всички възрасти

Музикалните стилове отдавна са извън строгия канон на класическото образование. Когато музиката е качествена и проверена във времето, тя вече е класика. А класиката е на мода и през новото столетие. Най-добрият пример са симфоничните оркестри, които изпълняват автентичен фолклор. Пред мистерията на българските гласове се прекланят симфониците и ги включват в репертоара си. Десетилетия наред най-известните симфонични оркестри аранжират и свирят песните на „Бийтълс”, АББА, „Куин” и др. Пръв беше Ленард Бърнстейн. Той включи творбите на „Бийтълс” в репертоара на Нюйоркския филхармоничен оркестър, който ръководи и нарече музикантите „най-добрите автори на песни след Гершуин“. После други световноизвестни диригенти поеха щафетата. Произведения от стиловете джаз, фолк, рок, филмова музика сме слушали в изпълнение на Симфониета-Шумен при гастрола на именити певци и инструменталисти. А често към тях се прибавяше и мултимедия. Тогава концертната зала на общината едва побираше ентусиазираната публика.

Така беше и в петъчната дъждовна вечер, когато за „(Ба)Рок Symphony“ десетки чакаха на опашка за билети, а някои останаха правостоящи. Студът не спря шуменци, желаещи да видят поредния музикален експеримент на симфониците. А и гостите от афиша гарантираха високостойностни произведения и класни музиканти.

Диригентската палка беше в Любомир Денев – син, който често гостува на нашата сцена. Слушахме концерт №6 от Антонио Вивалди – роден във Венеция, един от най-значимите барокови композитори. Най-известното му произведение е „Четирите годишни времена”, което се слуша дори в детските градини. Само че неговата творба този път беше с участието на Васил Бележков от Пловдив, който има сериозна кариера като китарист. Възпитаник е на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Автор е на първия български концерт за класическа и електрическа китара и оркестър, като на неговата премиера е солист и с двата инструмента. Така беше и на концерта в Шумен. Васил Бележников е завършил и специалността „Поп и джаз” на академията в класа по китара на проф. д-р Цветан Недялков, познат от „Ку-ку бенд”.  Член е на рок групата „Епизод”, а от 2013 г. е преподавател по китара. Свири със симфонични оркестри в страната и с оркестъра за народна музика при БНР, печели конкурси за композиции – творби за духов оркестър, детски песни, симфонични произведения.

Васил Бележков на шуменска сцена

Три дни преди да бъде солист на Симфониета – Шумен в концерта за барокова музика, той гостува в трите класа по китара в СУ „Сава Доброплодни” с преподаватели Станимир Станимиров, Ива Георгиева, Тодор Янков.

Вторият солист на вечерта беше Валентин Тодоров, ученик от 12 клас в СУ „Емилиян Станев” във Велико Търново. Носител е на първи награди от национални и международни конкурси. Познат е от конкурса „Танцуващи клавиши” в Нови пазар и конкурса „Децата на България пеят, танцуват, рисуват” на СУ „Сава Доброплодни” в Шумен. През май тази година той беше отличен на нашия конкурс и тогава диригентката Калина Василева го покани да бъде солист на Симфониета-Шумен. Предизвикателството за Валентин Тодоров е огромно, но се справи и публиката му се радваше. Изпълни „Концертино за акордеон и струнен оркестър” на Курт Мар – немски композитор и акордеонист в Лайпциг /1907-1978/, създал 350 оригинални композиции за акордеон и над 1000 аранжименти за камерни състави с участието на акордеон. Слушахме типичен неокласцизъм, но това произведение ни подсказа различни музикално-исторически епохи. На бис Валентин Тодоров изсвири танго от Ричард Галиано.

В третата част на концерта беше рок-симфонията „Хитовете на Queen”, в която публиката разпозна всички песни на групата, превърнали се в съвременна класика. Електрическата китара на Васил Бележков свири балади, но заби и твърд рок, а публиката пляскаше в ритъм, скачаше от място, викаше в екстаз. Всичко звучеше познато и много лично.  Може ли да не те вълнуват хитовете: „We Will Rock You“, „The Show Must Go On“, „I Want to Break Free“ и химнът „We are the Champions“? Те са образец по композиция и в нашия неспокоен и объркан XXI век. Гостите завършиха с един кратък бис, макар на никой да не му се тръгваше.

За музикантите и публиката беше фурор. Последният симфоничен концерт за годината в Шумен обедини поколения и епохи и създаде празнично настроение за Коледните празници. Музикантите на Симфониета се разделяха за три седмици. В творческата суматоха успяхме да разменим впечатления с гостите.

Диригентът Любомир Денев – син бързаше, за да не си изпусне полетът за София. Успя да ни каже, че рок-симфонията „Хитовете на Queen” неговият знаменит баща е написал преди десет години. Името му е запазена марка за класика, джаз, мюзикъли и др. Шумен е шестият град, в който рок-симфонията се изпълнява, след Русе, Плевен и София.

Преподавателката Цветанка Александрова и нейният ученик Йордан Йорданов от СУ „Сава Доброплодни” чакаха с нетърпение акордеониста Валентин Тодоров пред входа. Тя сподели: „С голямо удоволствие бих направила такъв концерт за акордеон и оркестър в Шумен. Това, което Валентин Тодоров показа тази вечер, беше изключително! Години наред той участва в нашия конкурс, има призови места. Аз съм свидетел на неговото израстване от 1 до 12 клас. Възпитаник е на Станимир Демирев във Велико Търново, учи в училище, подобно на нашето. Ето, Валентин свири не само със симфоничния оркестър на Шумен, но и под диригентството на Любомир Денев – син! Акордеонът му е с друг вид механика, нетрадиционен. С мен е Йордан от седми клас, мой ученик, много напреднал акордеонист. Скоро го включих във формация „Конбрио” с цигулка и пиано. Надявам се той да оправдае надеждите, които му възлагам. Дани е единственият акордеонист на випуска си”.

Цветанка Александрова и нейният ученик Йордан Йорданов поздравяват Валентин Тодоров

Самият Валентин Тодоров призна: „Ох, щях да умра от притеснение. Пълна зала, голям оркестър. Концерти за акордеон и оркестър са написани много, но няма акордеонисти, които да ги изпълнят. Проблемът е, че ние свързваме акордеона с народната музика. А реално, той е класически инструмент. Това произведение на Курт Мар свиря за първи път въобще, при това с оркестър. Ще го запомня, защото беше в Шумен. Изключително съм развълнуван…”

Шумен е дал старт на много млади таланти. Следим тяхното развитие и ще ги очакваме отново на нашата сцена.

Валентина МИНЧЕВА

Снимки Валентина МИНЧЕВА

Коментари

коментар

2 КОМЕНТАРИ

Отзиви

Моля, напишете вашия коментар
Вашето име