Управителният съвет на шуменската районна колегия при Българския лекарски съюз обсъди предложените от дружествата номинации за отличието „Лекар на годината 2024“. На регионално ниво ще бъдат наградени трима медици. Това е най-ценният приз, защото лекари гласуват за лекари, за разлика от признанието, давано от държавни и обществени институции.
В категорията общопрактикуващ лекар в доболничната помощ „Лекар на годината” става д-р Мария Славчева. Тя е родена на Коледа – 25 декември 1961 г. в Нова Загора и е съученичка на д-р Валентин Семков. Завършва Висшия медицински институт във Варна през 1985 г. Студентската й любов е д-р Николай Славчев, днес невролог в МБАЛ-Шумен. Създават семейство. Синът й Георги е рентгенолог в Онкоцентъра, снаха й Цветка е педиатър в детското отделение, има четирима внуци.
Д-р Славчева започва работа като педиатър в Търговище, където е разпределението на съпруга й – военен стипендиант. През 1994 г. идват в Шумен. Една година тя е на работа в тубдиспансера, а след това е училищен лекар в Математическата гимназия „Нанчо Попович”, като обслужва и за децата в Шесто основно училище.
През 2000 г. е стартът на здравното осигуряване. Сбъдва й се мечтата за хубав кабинет с манипулационна. Д-р Мария Славчева е от първите семейни лекари /педиатър/, които получиха медицинско и компютърно оборудване по програма ФАР, финансирано със заем от Световната банка.
За практиката си сподели: „Досега профилактичните прегледи на децата бяха на възраст 3 месеца, 1 година, 3 години. Сега се включиха и децата на 10 и на 16 години – нещо много положително. Когато стартирахме практиките, имаше профилактични очни прегледи на децата на възраст 3 и 5 години. Трябва да се върнат прегледите от очен лекар в училищна възраст. Освен това, да има скрининг на децата за определени болести. Мисля, че направленията за възрастните пациенти са достатъчни. Но докато контролът върху тях е наша отговорност, то лична е отговорността на пациентите, които неглижират проблема с високото кръвно налягане и не ни посещават”.
В груповата й практика сега са записани 2300 здравноосигурени, половината от които са деца. С медицинската сестра Нефизе Мехмед са заедно от 2006 г. За четвърт век става много близка с пациентите си и разказва: „И на мъжа ми, и на мен пациенти са ми подарявали гоблени – изобразяващи икони, лично създадени от тях. На него мюсюлманка уши гоблен с образа на Свети Иван Рилски и Свети Николай Чудотворец. А съвсем неочаквано моя пациентка ми подари икона-гоблен на Богородица. Бях много впечатлена, защото е с болестта на Паркинсон. Не е било лесно”.
Д-р Славчева си почива, като работи вкъщи. Някога сама си е шиела дрехите. Сега има други интереси. За наградата „Лекар на годината” каза: „Много се развълнувах. Не съм очаквала. Когато ми се обадиха, толкова хубаво ми стана… Бях с пациенти, но целият професионален стрес изчезна на мига! Аз съм класическият медицински специалист! Имам си практика, но не съм кой знае колко обществено активна”.
В категорията специалист в доболничната помощ е награден кардиологът д-р Детелин Димов. Той е роден на 9 октомври 1967 г. в село Дибич. През 1993 г. завършва медицина във Варненския медицински университет.
От 1995 г. до 2000 г. е участъков лекар в поликлиниката на Шумен. Една година е в Първа кардиологична клиника на УМБАЛ „Света Марина”-Варна. От 2002 до 2010 г. е в кардиологичното отделение на МБАЛ-Шумен, ръководи лечебно-диагностичната дейност в интензивния сектор. В периода 2010-2013 г. е на работа в Специализираната болница по активно лечение по кардиология – Варна. От 2008 г. до 2013 г. има амбулаторна практика в Медицинския център на болницата – договор със здравната каса. През 2013 г. постъпва в Специализираната болница за активно лечение по кардиология „Мадара”, началник на отделение по неинвазивна диагностика. От началото на 2024 г. е медицински директор на кардиологичната болница „Мадара”. Д-р Детелин Димов е защитил е специалностите вътрешни болести, кардиология, здравен мениджмънт.
Съпругата му София Димова е началник на отделението за трансфузионна хематология в МБАЛ-Шумен. Дъщеря му Геновева завършва специалността археология в Глазгоу, Шотландия, и е преподавател в него, освен че работи като археолог – археоботаниката и археологическия анализ на горите. Пише романи в стил фентъзи /вещици, чудовища, магичен фолклор/. Последната й книга „Мръсни дни”, свързана с българския фолклор, е издадена в шест държави. Синът му Мартин завършва специалността електронно инженерство в Глазгоу и започва работа в частния сектор в София.
Д-р Детелин Димов е запален спортист от ученическите си години досега – футбол, плуване, колоездене, фитнес. Прекъснал е за няколко години, докато е защитавал специалността вътрешни болести в периода 1996-2003 г.
В категорията специалист в болничната помощ шуменската лекарска колегия отличи д-р Моника Помакова от неврологичното отделение на МБАЛ-Шумен. Наградата тя ще получи на рождения си ден 18 октомври.
Родена е през 1966 г. в Шумен. Завършва медицина във Варна през 1990 г. и започва работа като участъков лекар на работещите в ПП „Успех”, завод „Лавена”, фуражния завод, ЗИЕНО. След две години постъпва в неврологичното отделение на Работническа болница, където е до 31 август 1999 г. Година по-късно тя беше закрита като Общинска болница. През 1996 г. д-р Помакова защитава специалността нервни болести. През 2000 г. се освобождава щат за лекар в неврологичното отделение на шуменската болница. Д-р Помакова постъпва там, като до 2009 г. е на половин щатна бройка на длъжността лекар-контрольор за болничната помощ в Районната здравна каса. След това работи в медицинския център на МБАЛ-Шумен. През 2009 г. получава сертификат за високоспециализирани дейности ЕЕГ /електроенцефалография/.
На научно-практическия форум на невролозите „Шумен и приятели” д-р Помакова представя клинични случаи и е отличена от проф. Параскева Стаменова. За екипа в нервното отделение казва: „Ние сме обединени като един юмрук всички. Работим изключително задружно, много се подкрепяме. Затова останахме толкова години заедно в болничната помощ!”
Като ученичка д-р Помакова свири на пиано и тренира художествена гимнастика. Сега музиката и спортът са само странични интереси. Синът й Янислав Херолд учи магистратура компютърно инженерство в Холандия.
Наградите „Лекар на годината” ще бъдат връчени на тържествена вечеря на 18 октомври от ръководството на колегията.
Валентина МИНЧЕВА
Снимки Валентина МИНЧЕВА
Честито 🙂