На заседание селските кметове определят критериите за асфалтиране. Сн община Шумен

До 19 май ще бъде готов списъкът с улиците за асфалтиране по селата, решиха на заседание вчера с кмета на Шумен Христо Христов кметовете на малките населени места.  Селските кметове определиха с мнозинство критериите за разпределяне на средствата – първо, брой жителите по настоящ и постоянен адрес и второ – дължината на уличната мрежа.

Кметът на Шумен подчерта, че държи разпределението да е справедливо за всички и напомни, че постепенно средствата за селата ще се увеличават. Тази година те са вече 500 000 лв., а догодина ще бъдат 1 млн. лв., посочи Христо Христов. „Увеличаваме поетапно и процента на средствата, които връщаме във вашите бюджети от продажби и наеми на имоти“, добави той и каза, че  се съобразява с мнението на колегите си как да се разпределят средствата, вместо да взема решението еднолично.

„Категорично няма да прилагам партиен принцип, защото смятам това за несправедливо. Хората в селата заслужават подобряване на средата и модернизиране на инфраструктурата, независимо кметът им от коя партия е“, подчерта проф. Христов. Той допълни също, че в разпределението на средствата няма да участват трите квартала на Шумен – Мътница, Макак и Дивдядово, защото за тях има други суми.

Кметовете решиха да се излъчи комисия от техни представители, която да класира селата по посочените критерии, след което и обектите, които да се асфалтират или ремонтират тази година. В състава на комисията бяха избрани кметовете на селата Дибич, Царев брод, Ветрище и Вехтово, а председател ще бъде кметът на с. Панайот Волов Василена Стефанова. До 5 дни комисията ще предложи на кмета на Шумен списък с обектите по селата, които да се възлагат за изпълнение.

Някои от селските кметове бяха категорични, че не трябва средствата да се разпределят по равно, а според най-неотложните нужди и че е по-добре да се направи по една улица в няколко села от край до край, а не отделни участъци. Те обърнаха внимание, че във всички села има десетки улици, които от 40-50 години не са асфалтирани и е очевидно, че не може цялостно преасфалтиране наведнъж. Кметовете предложиха община Шумен да изтегли заем за този вид дейности по селата, което кметът приветства като тяхна обща позиция.

Заместник-кметът по финанси Десислава Петрова обобщи, че съгласно решението от заседанието, селата ще се класират според двата критерия, ще се остойностят техните предложения за обекти и ще се разпределят средствата до лимита от 500 хил. лв. Тя отчете и мнението на кметове, че в последните две години някои от селата вече са получили значителен ресурс, както и че трябва стриктен контрол върху качеството на асфалтирането.

Коментари

коментар

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук