ВиК-дружествата от системата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/ няма да повишават цените на водата, въпреки решението на КЕВР от 22 декември. Това съобщиха от МРРБ днес.
На свое заседание преди ден КЕВР утвърди исканията на ВиК-операторите за по-високи цени, които трябваше да влязат в сила от 1 януари 2026 г. Ето какво одобри КЕВР:
Поскъпването на водата е най-голямо в Кърджали, с почти 14%, което формира цена от 5.19 лв. за кубик. Най-скъпа обаче ще бъде водата в Силистра – 6,44 лв., като увеличението е 4,8%. На второ място е Разград, където от 1 януари цената трябваше да стане 6,33 лв. за кубик, с 1,1% повече от тази година. Следва Шумен, с одобрена цена от 5,96 лв. за кубик /в момента водата в Шумен е 5,48 лв./. В София поскъпването е с 12%, при което цената на водата става 4.12 лв. за кубик. Във Враца цената ще е 5,48 лв., поскъпването е 8,9%. Във Велико Търново кубикът ще е 5,12 лв., а поскъпването е 8,8%. В Габрово цената става 4,93 лв., като поскъпването е 8,4%. Във Варна кубик вода е 5,92 лв., с поскъпване от 6,6%. В Бургас цената е 5,28 лв. и поскъпване от 1,4%. В Пловдив кубик вода е 3,73 лв., с увеличение от 4%. В Плевен и околните села, които от години са на воден режим, също е предвидено поскъпване със 7%.
„Актуализираните цени на ВиК-услугите бяха предложени за прилагане от 1 януари 2026 г. на база одобрените от КЕВР бизнес планове за развитието и дейността на водните дружества. Основният мотив за това бе изпълнението на инвестиционната програма с цел подобряване качеството и сигурността на водоснабдителните и канализационни услуги и покриване на оперативните разходи. Независимо от това търговските дружества с държавно участие взеха решение да не въвеждат засега новите цени. Предвиденото увеличение няма да се приложи, считано от 1 януари. Целта е осигуряване на необходимия преходен период за по-плавно адаптиране след приемането на еврото за официална валута в страната“, обявиха от МРРБ на сайта си на 23 декември.



















