Втори месец бюджет 2025 е най-актуалната тема за България в условията на глобална криза и политически конфликти. Дебатът за съкращения в държавната администрация е горещият картоф, който министрите си прехвърлят, но правителството е без отговор. И докато се пресмятат пенсионерите на щат в армията, полицията, общинските администрации, ние питаме: колко здравни чиновници храним?
В централата на НЗОК-София работят 325 души, в 28-те районни здравни каси – още общо 1 850 души.
В края на миналата година Министерството на здравеопазването обяви, че си търси нова сграда за 735 свои служители. Общата численост на персонала в системата на МЗ е 14 277 щатни бройки! В централна администрация са 302. Второстепенните разпоредители с бюджета на ведомството са 96 заедно с центровете за спешна медицинска помощ, психиатричните болници, кръводарителните центрове, домове за медико-социални грижи и др.
МЗ има 28 регионални здравни инспекции с 2 468 служители, Национален център по обществено здраве – 202 щ. бр., НЦ по заразни и паразитни болести – 203 щ. бр., НЦ по радиационна защита – 102 щ. бр., Изпълнителната агенция „Медицински надзор” – 106 щ. бр., ИА по лекарствата – 194 щ. бр., Националният съвет по цени на лекарствата – 44 щ. бр. и т. н.
Като изключим структурите за лечение и диагностика, издържаме 7 000 чиновници. Бюджет 2024 на МЗ беше над 1 милиард лева! Проектът на държавния бюджет за 2025 г. предвижда 1,224 млрд. лв. за Министерството на здравеопазването. От тях за разходи на персонала са определени 605 милиона лева. И на всички тези държавни служители им плащаме осигурителните вноски. А за увеличение заплатите на 2 500 медицински сестри се осигуряват едва 6 милиона лева през 2025 г. У нас има 28 600 медицински сестри, от които 17 977 са в болниците, а 3317 в детските ясли.
„Течовете” са не само в бюджета на Здравната каса, но и в МЗ. Защото имаме много здравни експерти, бракувахме ваксини срещу COVID-19 в периода 2022-2024 г. на стойност 145 милиона лева.
Едва 2 % от бюджета на МЗ се отделя за психиатриите в България. След последните инциденти с психичноболни, здравният министър Силви Кирилов обеща ремонти и строителство на 18 болнични заведения за психиатрична помощ, за които са предвидени 17 милиона лева през 2025 г. Психиатрите му се изсмяха: „Легла има, персонал няма. Стартовата заплата на лекар без специалност е 2 000 лв. Психиатър с 40 години стаж получава 3 000 лв. Да не говорим, че мизерията на болничния бит е от сталинско време…” За илюстрация на кадровата криза ще напомним, че в психиатричното отделение на МБАЛ-Велики Преслав работи психиатър на 87 години, най-възрастният медик в Шуменска област.
А какво направи психиатърът здравен министър проф. Христо Хинков за колегите си? Само оправдания и охкане в телевизионните студия. Вече извън МЗ, в интервю от 15 януари 2025 г. той прогнозира: „Няма да позволят на Силви Кирилов да реформира здравеопазването”. През март 2023 г. ексминистър Хинков съобщи в парламента, че общо 75 562 лв. са изплатените средства за допълнително материално стимулиране на членовете на ръководството и съветниците на министъра в МЗ по време на неговото управление. На 25 април 2024 г. обнародваха Национална здравна стратегия 2030, но бъдещето на българското здравеопазване става още по-трагично.
При толкова много контролни органи в структурите на МЗ, продължава източването на средства с фалшиви документи. Ще припомним един от случаите. Полицията в Разград разкри, че 65-годишна жена е използвала неистински документ – експертно решение на ТЕЛК. Според разследването между 2006 и 2024 г. тя е получила общо 48 хиляди лева. Тя е от Цар Калоян, а срещу нея е образувано досъдебно производство.
Всяка година МЗ ни предлага здравна стратегия – правен абсурд! От ЕС ни казаха още през 2000 г.: реформата се подготвя пет години поне и се реализира поетапно пет години.
МЗ ни залива всяка година с безмислени документи – статистики, анализи, препоръки… Те са задължителни, но не водят до структурни промени и нови политики в модела на управление парите за здраве. Германия подготвя здравната система за евентуален военен конфликт. Нещо подобно да сте чули от наше правителство – служебно или редовно?
Вместо тонове хартия с отчети и анализи, чиновниците да бяха остойностили труда на медицинските специалисти – лекари, сестри, лаборанти, акушерки. Само че това не е от интерес на управляващите, защото ще трябва после да платят реалния им труд. Затова медиците емигрират там, където ще бъдат достойно оценени. Ако с 30 % се съкрати администрацията в здравеопазването, ще има повече бюджетни средства за издръжка на медицинския персонал в структурите, които се финансират от МЗ и за които трудно се осигуряват специалисти: държавните психиатрични болници и центровете за психично здраве, ТЕЛК в болниците, кръводарителните центрове и др., които не са договорни партньори на здравната каса.
Ние сме най-бедната и най-болната нация в ЕС, но с най-голяма държавна администрация. Храним хиляди здравни чиновници, макар да се хвалим с електронно здравеопазване…
Валентина МИНЧЕВА